fb pixel KOMENTÁŘ: Zrušením přímé volby prezidenta bychom přišli o zábavu, ale pořád lepší, než mít na Hradě Soukupa či Okamuru – G.cz
Vyhledávání

KOMENTÁŘ: Zrušením přímé volby prezidenta bychom přišli o zábavu, ale pořád lepší, než mít na Hradě Soukupa či Okamuru

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Podle předsedy ODS Petra Fialy bylo zavedení přímé volby prezidenta špatný nápad, který se neosvědčil. Při pohledu na mnohdy nekontrolovatelné chování Miloše Zemana je třeba dát mu za pravdu. A proto by bylo rozumné, aby prezidenta opět volil parlament. Smysl to dává, ale co když to bude nuda?

Rom Jeremy
Rom Jeremy 10.7.2019, 12:24

Kdo by měl volit prezidenta?

Prezidentské volby patří mezi ty nejsledovanější a nejoblíbenější. Jen si vzpomeňte na ty poslední, když jsme vše intenzivně prožívali už od chvíle, kdy kandidáti začali sbírat podpisy od občanů a našich zákonodárců, až po moment, kdy jsme si na internetu mohli přečíst, že Drahoš je estébák, pedofil a židozednář, nebo že Miloš Zeman nemá nohu a zbývá mu posledních 6 měsíců života. V Česku jsou prezidentské volby jakýmsi druhem polosvětské zábavy, kterou sleduje víc lidí než estrádní pořady typu Tvoje tvář má známý hlas, a možná by byla škoda, kdybychom o ně přišly. Tak to se na věc díváme z pohledu běžného voliče, jenže na druhou stranu, když tozhodnotíme trochu odborněji, tak má Fiala z ODS tak trochu pravdu.

Předseda "modrých ptáků" totiž prohlásil, že přímá volba byla špatný nápad, co se neosvědčil a měli bychom se vrátit k předchozímu systému. Možná se tak v budoucnu nedočkáme situací jako je například ta se současným ministrem kulutury, kterého prezident Miloš Zeman odmítá odvolat, i když mu to bylo navrženo před více než měsícem premiérem Andrejem Babišem. Kvůli prezidentovu postoji vznikají rozpory mezi stranami a ČSSD v současné situaci vypadá jako banda neschopných amatérů, kteří mají být ticho a držet krok.

Lidem volený prezident se zkrátka nechová tak, jak se chovali jeho předchůdci, které vybral parlament. Jen si vzpomeňme na Václava Havla, Václava Klause a jejich působení na postu prezidenta. „Můj návrh na obnovení volby prezidenta ČR parlamentem (nepřímá volba) vyvolal silnou pozornost, což je dobře. Má mnoho výhod, a přitom je to jednoduché a účinné řešení,“ napsal Petr Fiala na svém FB. Tvrdí, že jeho návrh není mířen proti konkrétní osobě, ale vyřešil by v budoucnu problém se silou mandátu prezidenta ve vazbě na to, že ČR je parlamentní demokracií. Předseda ODS dále na svém FB píše, že se jedná o bezpečnou cestu a historickou ústavní tradici, nikoliv o žádný experiment ani populistický krok, jak si někteří myslí.

Co může přijít v příštím obdobím? Přímá volba prezidenta se očividně neosvědčila, ale jen vyvolala mezi lidmi emoce a nenávist. Ano, uznáváme, že to byla mnohdy legrace, jenže dokážete si představit, co se bude dít v roce 2023? Proti sobě se mohou utkat lidé jako Dominik Hašek, otec a syn Klausových, Tomio Okamura, František Ringo Čech nebo Jaromír Soukup. Ano, i takto může vypadat přímá volba prezidenta v roce 2023.

A co si o tomto nápadu myslí lidé v internetových diskuzích? Někteří by raději zrušili Petra Fialu a celou ODS. Jiní si myslí, že nepřímá volba by rovněž mohla dostat k moci neadekvátního prezidenta, takže je v podstatě jedno, jakým způsobem se bude volit. Česku bohužel chybí výrazní a schopní lidé, kteří by se na pozici hlavy státu hodili, a když se už někdo najde, tak s politikou nechce mít nic společného. Inu, to se není čemu divit.

A zde můžete kroutit hlavou nad našim odvolaným ministrem kultury, který rád cituje Husa a navštěvuje podivné akce.

Podobné články

Doporučujeme

Další články