fb pixel Joseph Pulitzer dal světu bulvár a novinářům cenu: udělena byla za rozkrytí aféry Watergate i komiks Maus – G.cz
Vyhledávání

Joseph Pulitzer dal světu bulvár a novinářům cenu: udělena byla za rozkrytí aféry Watergate i komiks Maus

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Někteří jsou ve svém oboru tak dobří (a bohatí a štědří), že se po nich jmenuje ocenění, jež každý rok získávají jejich následovníci. Příkladem může být Pulitzerova cena, kterou bývají oceňováni novináři, spisovatelé, ale i muzikanti. Nese jméno maďarsko-amerického novináře židovského původu Josepha Pulitzera, jenž zemřel před 112 lety.

Václav Roman
Václav Roman Aktualizováno 25.10.2023, 21:27

Cena nejen pro novináře

Joseph Pulitzer uvedl v praxi tzv. „nový žurnalismus“. Prosazoval, aby se při psaní článků využívaly literární postupy. Je znám jako průkopník moderní bulvární žurnalistiky. Koupil si a vedl noviny St. Louis Post-Dispatch a později pak i New York World, na jejichž stránkách dostávaly prostor zprávy bulvárního charakteru.

A ono se to prodávalo. Dostavil se úspěch a s úspěchem peníze. Ty si s sebou nemohl vzít do hrobu, a tak se je rozhodl odkázat Kolumbijské univerzitě, aby je využila na výuku novinářů. Univerzita také měla nejlepší novináře a spisovatele oceňovat. Kromě finanční odměny byla ve hře též stipendia, a dokonce i zlatá medaile. V roce 1943 je cena udělována i za hudební tvorbu a od roku 1969 je předávána i cena za nejlepší fotografii. Podívejme se na několik nejznámějších oceněných:

1. Bob Woodward a Carl Bernstein

Tito dva novináři z listu Washington Post se stali laureáty Pulitzerovy ceny v roce 1973. Důvodem jejich ocenění bylo rozkrytí aféry Watergate, která vedla v roce 1974 k pádu prezidenta Nixona.

2. New-York Tribune

Pulitzerova cena byla představena vůbec poprvé v roce 1917 – ve svých počátcích měla 4 kategorie. Dnes jich je 21. V roce 1917 získaly Pulitzerovu cenu noviny New-York Tribune. Tyto americké noviny už dnes nevycházejí, přestaly být publikovány před 54 lety.

3. New York Times a New Yorker

V minulých letech hlavní ocenění za službu veřejnosti získala hned dvě periodika. Deníky New York Times a New Yorker ocenila porota za sérii článků, v nichž byly zachyceny příběhy žen, které obvinily filmového producenta Harveyho Weinsteina ze sexuálních útoků. Tyto články přispěly ke vzniku kampaně #MeToo.

4. Ernest Hemingway

Cena se ale netýká jen novinářů, populární je též kategorie autorů beletrie. Z notoricky známých jmen zmiňme literáta Ernesta Hemingwaye, jenž získal cenu v roce 1953 za knihu Stařec a moře.

5. John Steinbeck

Hrozny hněvu, tak se jmenuje román, díky kterému patří mezi laureáty Pulitzerovy ceny i spisovatel John Steinbeck. Cenu získal v roce 1940. Publikace také patří mezi 100 nejdůležitějších knih 20. století. Alespoň podle francouzského deníku Le Monde.

6. Cormac McCarthy

Za post-apokalyptický román Cesta s jednoduchým a přímočarým příběhem obdržel v roce 2007 Pulitzerovu cenu Cormac McCarthy.

7. Art Spiegelman

Cenu získal i autor komiksu. Artu Spiegelmanovi vděčí svět za komiks Maus, za který mu Kolumbijská univerzita udělila ocenění v roce 1992.

A zde si přečtěte něco o našich (státních) vyznamenáních: nejvýraznější věcí ceremoniálu byly Mynářovy divnobrýle.

Podobné články

Doporučujeme

Další články