fb pixel Jamajský DJ se v Pekingu zapsal do olympijské historie! Dočká se pocty jako bobisté z Calgary? – G.cz
Vyhledávání

Jamajský DJ se v Pekingu zapsal do olympijské historie! Dočká se pocty jako bobisté z Calgary?

Zdroj: Pixabay.com

Když se v kanadském Calgary v roce 1988 objevil jamajských bob, vyvolalo to velké pozdvižení po celém světě. Ještě větší ohlas pak vzbudil známý film Kokosy na sněhu, který o prvních reprezentantech této karibské země v rámci zimních olympijských her natočil v roce 1993 režisér Jon Turteltaub. Po čtyřiatřiceti letech připravila Jamajka pod pěti kruhy dost možná další námět pro filmové tvůrce. V hlavní roli byl tentokrát Benjamin Alexader, který se v Pekingu stal jejím vůbec prvním reprezentantem v alpských disciplínách.

Komerční sdělení 15.2.2022, 13:30

V neděli časně ráno měli diváci Eurosportu možnost sledovat další milník v olympijských dějinách. Nešlo sice o žádný rekord, nýbrž historický zápis pro Jamajku. Na svědomí ho měl osmatřicetiletý rodák z britského města Northamptonshire Benjamin Alexander. Ten se jako první reprezentant této exotické země, z níž pochází jeho otec, představil v rámci soutěží ve sjezdovém lyžování, když se postavil na start závodu v obřím slalomu.

Původní profesí DJ, který v rytmu hudebních tónů procestoval více než třicet zemí světa napříč všemi kontinenty, přitom poprvé přičichl k bílému prašanu a lyžím až v roce 2015 v Kanadě. „Do té doby jsem ani nesnil o tom, že bych se na lyže postavil,“ přiznal Alexander v dokumentu Winter Pass, který si pro své diváky u příležitosti letošních Zimních olympijských her připravil Eurosport. „Pak jsem byl ovšem pozván na lyžařský zájezd a zjistil jsem, že je to ta nejúžasnější věc, kterou jsem v životě viděl. Krátce na to jsem už absolvoval první lyžařskou lekci,“ poznamenal s tím, že neunikl narážkám ostatních účastníků vztahujícím se ke slavnému filmu o jamajských bobistech a snaze o napodobení jejich olympijské účasti.

Atmosféru zimních olympijských her Alexander poprvé okusil před čtyřmi lety, kdy jako divák zavítal do jihokorejského Pchjongčchangu. Tam ho zarazil fakt, že Jamajka, měla v řadách sportovců „jen“ tři zástupce. „To jsem vnímal jako příležitost,“ potvrdil, že tehdy opravdu začal spřádat plány pro Peking.

K účasti pod pěti kruhy ovšem vedla dlouhá a strastiplná cesta. Jedinou možností, jak si mohl zajistit letenku do Číny, bylo splnění podmínek tzv. kritéria B, které mu udělil Mezinárodní olympijský výbor. „Za poslední dva roky jsem strávil na sněhu přes čtyři sta dní, nebýt pandemie bylo by jich možná dokonce sedm set. Musel jsem svou výkonnost dostat na určitou úroveň a zaznamenat výsledky, které mi v rámci možností umožnily závodit mezi profesionály,“ popsal Alexander.

A podařilo se! V Pekingu se tak Alexander už představil jako závodník. Přestože nakonec díru do světa neudělal a závod dokončil jako poslední klasifikovaný závodník na 46. místě, stal se národním hrdinou. „Chtěl jsem hlavně ukázat, že Jamajčané se mohou lyžováním bavit. Třeba se díky tomu najdou v budoucnu další sportovci, kteří budou na zimních olympijských hrách reprezentovat Jamajku,“ dodal Benjamin Alexander.

A kdo ví, třeba v blízké budoucnosti dojde i na filmové zpracování příběhu, stejně jako tomu bylo v případě jamajských bobistů z Calgary 1988.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články