Po brexitu zchudneme
Podle nedávné studie belgické Katolické univerzity v Lovani se ukázalo, že případné vystoupení Velké Británie z EU by mělo fatální důsledky pro ekonomiku celé Evropy. O práci by totiž kvůli brexitu „na tvrdo“ přišlo až 1,2 milionu lidí, kteří v současnosti pracují ve Velké Británii. To by zapříčinilo další řetězec nepříjemností, které by musela Velká Británie řešit. V podstatě je to, jako kdyby museli všichni migranti z Mexika opustit USA. Nikdo by nechtěl dělat manuální a podřadné práce a nastal by chaos. Vzhledem k tomu, že je evropský trh tak silně provazaný, tak by se brexit dotkl nás všech.
Nejšílenější je na tom fakt, že by se brexit nejvíce dotkl trhu práce samotných Britů. Podle belgické studie, kterou univerzita vytvořila pro belgickou vládu, by o práci přišlo přes půl milionu Britů. Dotkl by se však velmi výrazně i ostatních zemí Evropy. O práci by řpšilo například zhruba 291 tisíc Němců, 141 tisíc Francouzů, 139 tisíc Italů nebo 122 tisíc poláků. Samozřejmě, že to není jen o zaměstnanosti. Problémem by byl totiž i v rámci exportu do zahraničí. Evropský jednotný trh totiž stojí na principu volného pohybu zboží, osob, služeb a kapitálu, který je definován Maastrichtskou smlouvou. Po odchodu Británie z EU by však přestal platit. Velká Británie by totiž odchodem z unie spustila řetězec, který by se táhnul několik let a postupně by se dotknul nás všech.
I Česká republika by „tvrdý“ brexit pocítila poměrně razantně. O práci by totiž podle belgické studie přišlo až 47 tisíc Čechů, což pro náš trh představuje zhruba 0,9 % pracovních míst. Česko by utrpělo i v rámci vývozu. V roce 2018 totiž byla totiž Velká Británie pátým největším trhem, kam naše země vyvážela. S 4,4 procenty veškerého vyvezeného zboží se tak jednalo o neuvěřitelných 159 miliard korun. Po odchodu Velké Británie z EU by se naší zemi samozřejmě vzájemná spolupráce nevyplatila, protože by se objevily zbytečné náklady, což by vývoz neuvěřitelně prodražilo.
Ekonomové upozorňují, že „tvrdý“ odchod Velké Británie z unie by mohl vyvolat ekonomickou recesi, kterou jsme zažili v roce 2008. Kvůli globálnímu trhu by tento nepříliš promyšlený nápad mohl stát práci i peníze mnoho lidí. Už nyní se ví, že brexit by stál Evropskou unii ztrátu HDP o 1,54 procenta.
A teď si představte, že by se takovýmto způsobem rozhodla odejít Velká Británie už letos v říjnu. To bychom neměli moc pěkné Vánoce.
Jen si vzpomeňte na těch 5 věcí, které by se staly, kdyby Česko vystoupilo z EU.