fb pixel Když národ potřebuje vzor: Obama se nechá očkovat v televizi, Zeman se bojí jehel – G.cz
Vyhledávání

Když národ potřebuje vzor: Obama se nechá očkovat v televizi, Zeman se bojí jehel

Nedůvěra ve vakcíny je vysoká u nás i ve Spojených státech, ale ukázalo se, že za Atlantikem s tím alespoň chtějí něco dělat. Exprezidenti se tam spojují v osvětové kampani, která možná zachrání životy. Miloš Zeman si vakcínu ještě rozmyslí, protože nemá rád jehly.

Jan Studnička
Jan Studnička 3.12.2020, 11:14

Spojené státy očkují na veřejnosti

USA má poměrně dlouhou tradici spolupráce úřadujícího prezidenta s prezidenty bývalými, hlavně na charitativních a veřejně prospěšných projektech. Za éry Bushe mladšího letěl jeho otec a bývalý prezident se svou ženou komerčním letadlem hned několik týdnů po 11. září, s Billem Clintonem zase pracoval na speciální recepci, kde se vybíraly peníze na oběti hurikánu Katrina.

A teď je opět ten čas, kdy se musí staré páky z Bílého domu vzít za ruce a trochu pomoct své zemi. Obzvlášť, když se na tom nebude participovat Pomerančový muž, který ještě pár týdnů bude zabírat Oválnou pracovnu. Clinton s Bushem tedy oznámili, že jakmile bude první vakcína schválena FDA (Food and Drug Administration, federální úřad, který schvaluje uvedení léků a potravin na trh), nechají se očkovat. A velice veřejně. Mluví se hlavně o natáčení pro televizi, aby vzbudili důvěru v očkování u běžných Američanů.

Obama ve včerejším rozhovoru pro Sirius XM řekl něco podobného, tedy že by se nechal očkovat na kameru. Dodal dokonce: “Jestli doktor Fauci říká, že je vakcína bezpečná, mně to stačí.” Dr. Fauci je někdejší poradce Bílého domu ve věci koronavirové pandemie, pracoval pro Obamu i Trumpa, který ho nazval idiotem a vyhodil.

Vakcína a prezident

Ke cti české vlády je nutno říct, že i drtivá většina ministrů se na dotaz iRozhlasu vyjádřila k vakcíně kladně. Premiér a pár ministrů dodalo, že mají existující zdravotní problémy, které budou muset probrat s doktorem, ale jinak by se všichni očkovat nechali. Ostatně zdůrazňují, že je to nejrychlejší cesta k záchraně republiky a stejně jako jejich americké protějšky, zdůrazňují, že se nechají očkovat až budou proočkovány rizikové skupiny a pracovníci z první linie.

Nikdo teda žádný osobní důraz na osvětu nekladl, ale víte co. Pořád jsme východní Evropa, zas nemůžeme čekat, že naše politiky napadne něco hezkého a prospěšného jen tak zničehonic samo. Přitom jsme na tom s nedůvěrou k očkování velice špatně. Jakože velice špatně. Podle průzkumu National Pandemic Alarm o očkování uvažuje jenom třetin Čechů. Téměř polovina je proti.

A co dělá náš prezident? Ovčáček odkázal novináře na rozhovor, který poskytl v září Frekvenci 1. Přejděme teď fakt, že prezident České republiky na otázku veřejnoprávního rozhlasu v době stoleté zdravotnické krize odpoví: “Už jsem o tom mluvil před třemi měsíci na Frekvenci 1, najděte si to.” Tam totiž tenkrát na otázku, jestli se nechá očkovat, odpověděl, že si to ještě rozmyslí. Protože nemá rád jehly. To je majestát, panečku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články