A vyzvali se na souboj
O senátorské křeslo se letos ve volbách utkalo více než dvě stovky kandidátů. Z prvního kola ale vzešel senátor pouze jeden, a to na Děčínsku. Stal se jím Zbyněk Linhart (Starostové a nezávsilí), který zároveň uspěl i ve volbách do krajského zastupitelstva. Pro Linharta pozice senátora není nová, svůj mandát obhajoval – úspěšně.
Ale nyní vzhůru do Matky měst. Na Praze 1 se ve volbách do Senátu Parlamentu České republiky utkává bezpochyby zajímavá dvojice. Na jedné straně Miroslava Němcová, která pro veřejnost rozhodně není neznámá a můžeme jí bez pochyby považovat za jednu z nejvýraznějších českých političek v novodobé historii. Proti ní stojí Václav Hampl, profesor 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, jejíž je také emeritním rektorem a stále také senátor. Byla to ale právě dlouholetá poslankyně Němcová, které chybělo skutečně málo, aby byla zvolena hned v prvním kole. Získala 48, 56% hlasů, přičemž Hampl se musel spokojit s 20, 49%. Náskok má tedy Miroslava Němcová opravdu veliký.
Po prvním kole se mezi oběma kandidáty rozhořela slovní přestřelka, kdy Hampl o své vyzyvatelce řekl pro DeníkN, že je to politička s aureolou svaté ženy, která si buduje mýtus neposkvrněné ikony. Narážel tak na její dlouholeté angažmá v ODS, kdy byla osobně přítomna i u celé řady kontroverzních kroků, jakou byla například opoziční smlouva. Němcové její slova úplně jedno nebyla: „Uráží mě, když ze mě někdo dělá kývající loutku bez vlastní morálky a priorit. To jsme si mohli odpustit,“ nechala se slyšet. Chtěla dokonce omluvu, což profesor Hampl odmítl s tím, že se snaží nebýt urážlivý. Pojďme si tedy trochu oživit, co o obou kandidátech již víme.
Žena takříkajís odvedle
Miroslava Němcová nepochází z žádného akademického prostředí a svým způsobem si na tom zakládá. Je to prostě taková milá, sympatická paní z lidu. A to nemyslíme ve zlém. Pochází z Vysočiny a před vstupem do politiky vlastnila knihkupectví. Sama říká, že právě díky této vlastní zkušenosti poznala nelehký život malého podnikatele, a že naprostá většina těchto lidí je slušných a pracovitých a tak jí osobně znevažování jejich práce zlobí. Do povědomí veřejnosti se zapsala nejprve jako komunální politička ze Žďáru nad Sázavou a posléze jako poslankyně Poslanecké sněmovny za ODS, které je věrná dodnes. Poslaneckou sněmovnu v roce 2010 Němcová také z pozice předsedkyně řídila.
V roce 2013, tedy v době, kdy musel kvůli tzv. kauze Nagyová odstoupit tehdejší předseda vlády Petr Nečas, se o ní uvažovalo dokonce jako o premiérce. Stala by se tak první ženou v historii republiky v této vrcholné exekutivní funkci. Předsedové tehdejších koaličních stran Karel Schwarzenberg a Karolína Peake její nominaci vítali, naopak Bohuslav Sobotka z ČSSD její případné jmenování viděl jako rizikové, podle něj neměla dostatek zkušeností s takovou výkonnou mocí a poukazoval na její ekonomickou nekompetentnost. Nakonec se do hry vložil jprezident Miloš Zeman, a i přestože mu Miroslava Němcová potvrdila, že má podporu oněch potřebných 101 poslanců, prezident jmenoval tehdy premiérem Jiřího Rusnoka. Chtěl tímto krokem vyvolat předčasné volby. Němcové nebylo nic platné ani to, že jí i veřejnost vnímala jako důvěryhodnou političku, která není spojovaná s žádnými bůhví jakými skandály. Tato, bezpochyby velmi zkušená žena, je stále poslankyní PSP.
Vědec i skaut
Václav Hampl se naopak prezentuje jako takový renesanční akademik. Na studiích byl zapáleným divadelníkem, ale nakonec váhal, zda bude vědec nebo lékař, tak udělal kompromis a stal se vědcem, který vychovává mladé lékaře. Po sametové revoluci se vydal do Ameriky na zkušenou, kde působil na University of Minnesota. Jeho jméno je ale hlavně spojeno s Univerzitou Karlovou, v jejímž čele osm let stál. Netají se tím, že ho těší, že se za dobu, kdy byl jejím rektorem, měl možnost potkat se s celou řadou pro něj zajímavých osobností, jako byl například papež Benedikt XVI. nebo třeba německá kancléřka Angela Merkel.
Pan profesor je člověkem mnoha zájmů – je například vášnivým skautem (je dokonce členem parlamentního skautského oddílu), ale také milovníkem hor, divoké vody, hudby a kultury vůbec. Lhostejné mu není ani životní prostředí a ekologie jako taková. I on má, stejně jako jeho konkurentka, své zkušenosti s prezidentem Zemanem. Do sporu se dostali mimo jiné ve věci neochoty prezidenta jmenovat Martina C. Putnu profesorem. Není to ale jediné jablko sváru mezi těmito muži. Během inauguračního projevu po druhém zvolení Zemana prezidentem byl Václav Hampl dne 8. března 2018 jedním z celkem patnácti politiků, kteří na znamení nesouhlasu s prezidentovou kritikou veřejnoprávních médií opustili Vladislavský sál na Hradě. A nejde nepřipomenout, že v roce 2019 byl jedním ze spolu-navrhovatelů na podání ústavní žaloby na prezidenta pro hrubé porušení Ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku Přestože návrh Senát schválil, tak jej následně neschválila Poslanecká sněmovna a k projednání Ústavním soudem tak vůbec nedošlo.
Tak kdo?
Uvidíme tedy, jak to dopadne. Oba kandidáti mají mezi svými prioritami ochranu demokracie a důstojnosti. Němcová chce své síly dále upřít směrem ke kultuře. „Mezi mé osobní přátele patří vynikající umělci ze všech oborů. Současná krize poškozuje nás všechny. Umělce i nás, pro které je umění, důležitou záchrannou sítí. Bez kultury národ prosperovat nebude,“ uvádí politička. Naproti tomu Hampl vyzdvihuje nutnost ochrany životního prostředí. „V Senátu dlouhodobě kritizuji vládu za to, že pro zdravý vzduch a životní prostředí dělá málo, lépe řečeno skoro nic. Prosazuji dodržování přísnějších emisních limitů, zejména ve prospěch obyvatel ve velkých městech,“ říká mimo jiné na toto téma.
Tak co, který z těchto dvou má větší šanci usednout do horní komory Parlamentu České republiky? Politická matadorka, kterou by část veřejnosti viděla ráda i na Hradě coby prezidentku nebo zapálený skaut, který si dle vlastních slov nyní připadá jako Goliáš, který bojuje s Davidem? Uvidíme již tento víkend!