fb pixel Díl II.: Objev hrobky faraona Tutanchamona: Mumifikované tělo egyptského vládce bylo uloženo v rakvi z ryzího zlata – G.cz
Vyhledávání

Díl II.: Objev hrobky faraona Tutanchamona: Mumifikované tělo egyptského vládce bylo uloženo v rakvi z ryzího zlata

Zdroj: The New York Times photo archive, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2948071

26. listopadu v roce 1922 vstoupili britští archeologové Howard Carter a lord Carnarvon v egyptském Údolí králů jako první po více než třech tisících letech do hrobky faraona Tutanchamona. Tutanchamonovy zapečetěné pohřební komory byly jako zázrakem zcela neporušené a uvnitř se nacházela sbírka několika tisíc neocenitelných předmětů včetně zlaté rakve s mumií dospívajícího faraona.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 26.11.2022, 13:18

Howard Carter a lord Carnarvon

Po první světové válce zahájil Carter intenzivní pátrání po Tutanchamonově hrobce a 4. listopadu roku 1922 skutečně objevil schod vedoucí k jejímu vchodu. Lord Carnarvon se spěšně odebral do Egypta a 23. listopadu prorazil dveře z hliněných cihel a odhalil tak chodbu, která vedla do Tutanchamonovy hrobky.

Existovaly důkazy o tom, že do stavby pravděpodobně již někdy v minulosti vnikli lupiči, a archeologové se tak obávali, že objevili jen další vyloupenou hrobku. 26. listopadu však archeologové prorazili další dveře a Carter se do útrob naklonil se svícnem, aby se podíval, co vnitřek hrobky obsahuje.

Objev Tutanchamonovy hrobky

Za ním se lord Carnarvon dotázal: „Vidíte něco?“ Carter odpověděl: „Ano, nádherné věci.“ Jednalo se o předsíň Tutanchamonovy hrobky a byla až zázračně nedotčená. Na zaprášené podlaze byly stále patrné stopy stavitelů hrobky, kteří místnost opustili před více než třemi tisíci lety.

Zloději, kteří se vloupali do Tutanchamonovy hrobky, tak zřejmě učinili brzy po jejím dokončení a byli dopadeni dříve, než se přesunuli do vnitřních komnat, kde mohli způsobit vzácné škody.

Rakev z ryzího zlata

Tím dnem začal monumentální proces vykopávek, při němž Carter po několik let pečlivě zkoumal čtyřpokojovou hrobku a odhalil neuvěřitelnou sbírku několika tisíc předmětů. Kromě mnoha šperků a zlata se zde nacházely sošky, nábytek, oblečení, vůz, zbraně a řada dalších předmětů, které vrhly světlo na kulturu a historii starověkého Egypta.

Nejvýznamnějším nálezem byl pak kamenný sarkofág obsahující tři rakve uložené v sobě. Uvnitř poslední rakve, vyrobené z ryzího zlata, se nacházelo mumifikované tělo osmnáctiletého faraona Tutanchamona, jež zde bylo uchováno po dobu 3 200 let. Většina ze zmíněných pokladů je v současnosti uložena v Káhirském muzeu.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články