fb pixel
Vyhledávání

Bylo nás 5: Pučisté z Lán jeden po druhém končí, čeká pád i Chovance?

Před čtyřmi lety se domnívali, že ovládnou ČSSD, nyní Škromach s Haškem v politice již skončili a Tejc tak učiní v říjnu.
Zdroj: profimedia.cz

Po sněmovních volbách v roce 2013 se skupinka pěti vlivných sociálních demokratů vypravila za Milošem Zemanem do Lán, aby zde zosnovali převrat proti předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi a převzali vedení ve straně. Vše se ale provalilo a aktéři lánského puče na to začali jeden po druhém doplácet. Po Michalu Haškovi, Zdeňku Škromachovi a Jeronýmu Tejcovi nyní o funkce přichází i jihočeský hejtman Jiří Zimola. Posledním mohykánem z Lán tak zůstává ministr vnitra Milan Chovanec. Čeká i jeho politický krach?

Jan Palička
Jan Palička 12.4.2017, 17:00

Když v roce 2013 vyhrála ČSSD volby, někteří její představitelé se rozhodli, že by mohli sesadit předsedu Bohuslava Sobotku a po stranickém převratu se sami ujmout vedení. Spojencem jim v plánovaném puči neměl být nikdo jiný než sám prezident Miloš Zeman, za nímž se pětice vlivných sociálních demokratů vypravila potají do Lán. Utajovaná schůzka se ale i přes lži všech zúčastněných provalila a ambiciózní plán skončil dříve, než vůbec začal. Stín lánského puče nicméně visí nad Michalem Haškem, Zdeňkem Škromachem, Jeronýmem Tejcem, Jiřím Zimolou a Milanem Chovancem dodnes.

Schůzka v Lánech byla vyvrcholením toho, že mezi sociálními demokraty dochází dlouhodobě ke střetům liberálního křídla s křídlem, které se drží na straně prezidenta Zemana. A právě totální nezdar plánovaného puče způsobil, že zemanovecké křídlo pomalu ale jistě ztrácí na síle a jednotliví aktéři lánské schůzky postupně přicházejí o své funkce a končí v politice.

Michal Hašek, hlavní organizátor lánského puče, který si dělal zálusk na předsednické křeslo ČSSD, byl svého času politikem s asi nejvíce kumulovanými funkcemi. Po odhalení spinkutí se vzdal poslaneckého mandátu a nezdar v krajských volbách ho připravil jak o křeslo hejtmana Jihomoravského kraje, tak o post předsedy Asociace krajů ČR a místa v dozorčích radách státních a krajských firem. I jeho někdejší vliv ve straně je minulostí.

Podobný osud potkal i Haškova velkého spojence z Jižní Moravy Zdeňka Škromacha. Tomu voliči vystavili stopku v senátních volbách, v nichž neobhájil senátorské křeslo a po 20 letech byl donucen skončit v politice. Ke konci politické kariéry se sám rozhodl i Jeroným Tejc, který v reakci na nezvolení do předsednictva ČSSD ohlásil, že v nadcházejících volbách už nebude kandidovat. Posledním, kdo byl nucen vzdát se svých funkcí, byl Jiří Zimola, kterému koaliční partneři vypověděli smlouvu v Jihočeském kraji. Končící hejtman zde doplatil na podivné machinace týkající se jeho chaty na Lipně.

Z řady lánské pětky vyčnívá od samého počátku Milan Chovanec. Ten proslul jako zrádce zrádců, když byl tím, který prolomil bariéru lží a přiznal, jak se věci mají a ve sporu prezidenta s premiérem se postavil na Sobotkovu stranu, za což byl odměněn funckí ministra vnitra. Zatímco zbylé čtyři muže politické soukolí semlelo, Chovanec zůstává ministrem a pravděpodobně povede kandidátku v Plzeňském kraji i do říjnových sněmovních voleb. Vypadá to, že se o svůj osud jako jediný nemusí bát. Ale to si ještě před nedávnem mysleli i Zimola, Tejc, Škromach a Hašek.

O chatě Jiřího Zimoly se více dočtete TADY.

Podobné články

Doporučujeme

Další články