fb pixel Američtí volitelé dnes pravděpodobně potvrdí Bidenovo vítězství, Trumpa to ale nezastaví – G.cz
Vyhledávání

Američtí volitelé dnes pravděpodobně potvrdí Bidenovo vítězství, Trumpa to ale nezastaví

Zdroj: By Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America - Joe Biden, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81734764

V pondělí v deset dopoledne amerického času, tedy o páté odpolední našeho času, se scházejí volitelé v amerických státech, aby vyplnili vůli voličů. S nejvyšší pravděpodobností tak potvrdí vítězství Joea Bidena… což ale neznamená, že Donald Trump přestane dělat problémy.

Jan Studnička
Jan Studnička 14.12.2020, 15:50

Volitelé

Protože Američané pociťují k vlastní ústavě něco mezi náboženskou úctou a sexuálním vzrušením, velice neradi ji mění. Což taky znamená, že v ní zůstala hromada neaktuálních hovadin, třeba jako procedury kolem volby nového prezidenta. Ano, Joe Biden začátkem listopadu po vyčerpávajícím boji volby vyhrál. Ale nevyhrál prostě jenom funkci prezidenta, kdepak. Vyhrál vyšší počet volitelů než jeho protikandidát Donald Trump.

Protože byly americké zákony ohledně prezidentské volby naposledy předělávány před sto padesáti lety, kdy žhavou novinkou komunikace byl telegraf a železnice, tempo celé události je trochu pomalejší. Voliči tak hlasují vždy první úterý, které následuje první listopadové pondělí. A aby se stihly hlasy sečíst a strany mohly vypravit své volitele do hlavních měst daných států, koná se hlasování volitelů první pondělí po druhé středě v prosinci.

Podle počtu hlasů voličů strany pošlou příslušný počet volitelů, který je rozpočítán podle lidnatosti států. Letos se některé tyhle meetingy konají digitálně kvůli stále řádící pandemii koronaviru.

Pomeranč v Bílém domě

Volitelé tedy dnes pravděpodobně potvrdí Bidenovo vítězství. Existuje pouze mizivá šance, že by volitelé hlasovali proti své straně. Většinou jsou to zasloužilí politici, kteří mají se stranou svou historii, například za New York je jednou volitelkou Hillary Clinton. Už se takové případy staly (třeba při minulých volbách), ale nikdy doopravdy neovlivní finální výsledek, je to většinou jenom gesto.

Donald Trump nicméně podle expertů ani tenhle krok neuzná, což je, jak už jste se nejspíš stihli dozvědět, velice nestandardní. Humorný je fakt, že oficiálně se spočítají hlasy volitelů za několik dní ve Washingtonu a formálně výsledek ohlásí viceprezident Mike Pence. Bílý dům ale nemá ex post šanci do volby zasáhnout, poněvadž hlasy se posílají na šest různých míst v šesti různých kopiích.

Ať se to Trumpovi líbí nebo ne, Biden je Oválné pracovně blíž a blíž inaugurace se bude konat již za několik týdnů. A Donald zatím neuspěl ani s jedinou žalobou.

Podobné články

Doporučujeme

Další články