fb pixel PES vrčí: Do restaurace si od pátku nezajdete, ale můžete na nákup a k holiči a děti mají delší prázdniny – G.cz
Vyhledávání

PES vrčí: Do restaurace si od pátku nezajdete, ale můžete na nákup a k holiči a děti mají delší prázdniny

Zdroj: vlada.cz

Vláda dnes jednala o přechodu České republiky do čtvrtého stupně protiepidemického systému PES. Republika se tak do něj po krátkém rozvolnění v rámci třetího stupně opět vrací. Dochází tak opět k uzavírání restaurací, hotelů, sportovišť. Maloobochod restrikce tak silně nezasáhnout. A zatím si dojdeme například i k holiči, služby by měly nadále také fungovat. Změny vstupují v platnost od pátku 18. 12.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 14.12.2020, 18:36

Do hospody v pátek již nezajdeme

Epidemie onemocnění Covid - 19 v Česku opět nabírá na obrátkách. Po chvilce relativního klidu se čísla nově nakažených a nemocných zase začínají zvedat, za neděli přibylo 1999 nově pozitivních případů.

Kabinet Andreje Babiše (ANO) dnes rozhodl, že se Česko vrací zpět do čtvrtého protiepidemického stupně PES, který sebou nese celou řadu omezení. PES již několik dnů po sobě vykazuje hodnotu 71 bodů, což republiku do čtvrtého stupně jednoznačně zařazuje. Vláda se proto dnes rozhodla jednat. „Mrzí mě to. Bylo to velmi těžké rozhodnutí, uvědomujeme si jak velký dopad to má na životy lidí,“ sdělil po jednání vlády na úvod premiér. Co nás tedy od 18. 12. čeká?

Asi zásadní zprávou je, se sice vracíme do čtvrtého stupně, ale obchody, a to i ty menší zůstanou za určitých podmínek otevřené. Stejně tak by měly fungovat i některé služby. Radost asu udělal školákům ministr školství Robert Plaga, který jim prodloužil vánoční prázdniny (i když...). Děti půjdou do školy v letošním kalendářním roce naposledy v pátek 18. 12. a vrátit by se měly v pondělí 4. ledna 2021.

Nadále budou povolené návštěvy v domovech seniorů a dalších sociálních zařízení. „Důvodem jsou antigenní testy. Bude pokračovat testování návštěv i zaměstnanců,“ uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

V pátek se tak opět zavírají restaurace, bary, hospody. Opět budou moci fungovat pouze formou výdejových okének. Stejně tak se neubytujete nikde v hotelu, pokud je účelem vaší cesty dovolená. No, a nedojdete si ani zacvičit do fitka, abyste se zbavili nabraných vánočních kil. Uzávěra se týká i sportovišť. Na druhou stranu budeme moct vyrazit na hory, ale pouze za sportem, na jeden den a se svačinou v kapse. Vláda se tak inspirovala v sousedním Rakousku, které na tento model najelo.

Konec nočních špacírů

Bohužel, vrací se také zákaz nočního vycházení. Doma budeme muset zůstat mezi jedenáctou večerní a pátou ranní. Shromažďovat se můžeme maximálně v počtu 6 osob. Ale během dne si můžeme venku nejen koupit kávu či čaj, ale můžeme si tyto nealko nápoje dokonce venku i vypít. Zákaz konzumace na veřejnosti i nadále platí pro alkohol.

Ministr obchodu a průmyslu a také dopravy Karel Havlíček (ANO) dnes na tiskové konference také oznámil kompenzace. Bude nadále pokračovat program Antivirus. Všechny zavřené obory mohou čerpat plné kompenzace mezd včetně odvodů. Provozovatelé také budou moci čerpat v rámci programu kompenzace na nájemné za poslední tři měsíce. Speciální programy pak budou nachystané pro obory gastronomie a hotelnictví. „Celkem se bude jednat o částku10 miliard korun,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Podobné články

Doporučujeme

Další články