fb pixel Jaká byla "matka blues"? Poslední film Chadwicka Bosemana vypráví příběh Ma Rainey – G.cz
Vyhledávání

Jaká byla "matka blues"? Poslední film Chadwicka Bosemana vypráví příběh Ma Rainey

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Škaredá jak noc, ale jakmile začala zpívat, bylo všechno jedno. Tak se o Ma Rainey, umělkyni přezdívané "matka blues", kdysi vyjádřil její kolega z branže Jack Dupree. Životní příběh jedné z prvních afroamerických profesionálních bluesových zpěvaček se stal námětem nového filmu Ma Rainey's Black Bottom, který bude od 18. prosince k vidění na Netflixu. Hlavní role se zhostila oscarová Viola Davis, ve své poslední roli jí sekunduje nedávno zesnulý Chadwick Boseman.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 14.12.2020, 07:00

Královna Ma

Ma Rainey je jménem dobře známým všem milovníkům blues. Umělkyně pocházející z Georgie totiž patří k jedněm z prvních profesionálních bluesových zpěvaček tmavé pleti ve Spojených státech amerických. Nahrávala s Thomasem Dorseym i Louisem Armstrongem a ačkoliv podle dobových záznamů a výpovědí zrovna nelahodila oku, její hlas byl něco úplně jiného. Pro svůj velký rozsah, výrazné frázování a především osobitý, jakoby sténající styl zpěvu ji milovaly davy - a hudební producenti ji proto rádi zneužívali.

Zpěvaččin životní příběh, ale i vykořišťování černých umělců v americkém hudebním průmyslu a rasová segregace jsou hlavními tématy divadelní hry Ma Rainey's Black Bottom. V roce 1982 ji napsal nositel Pulitzerovy ceny August Wilson a nyní posloužila za inspiraci stejnojmennému filmu režiséra George C. Wolfa, který si on-line premiéru odbude 18. prosince na Netflixu.

Film se zaměřuje na zásadní údalost Raineyiny kariéry, a sice její vůbec první nahrávání v profesionálním studiu v roce 1923. Tehdy Ma Rainey (Viola Davis) objevil producent společnosti Paramount J. Mayo Williams, který v jejím hlase viděl (spíše slyšel) možnost, jak vydělat peníze. S čím ale nepočítal, to byla Raineyina drsná povaha, oprsklost a svéhlavost. Do sporů mezi mocným bílým mužem a silnou černou ženou, jejíž talent chce bílý muž zneužít a podojit, se ještě motá ambiciózní trumpetista Levee (Chadwick Boseman), který sní o vlastní hvězdné kariéře a trochu přitom zapomíná, jak se ve 20. letech minulého století v Americe věci mají.

Ma Rainey's Black Bottom začal vznikat v produkci Danzela Washingtona původně pro HBO už v roce 2013, kvůli lepším podmínkám ale producent svůj projekt přesunul pod křídla Netflixu. Ma Rainey ztvárnila Viola Davis, která byla Washingtonovi hereckou partnerkou v na čtyři Oscary nominovaném snímku Ploty z roku 2016 (jeho předlohou je mimochodem rovněž hra Augusta Wilsona).

Za to, co tehdy herečka předvedla v úloze manželky strádajícího baseballového hráče v důchodu, dostala Davis své první a zatím jediné ocenění Americké filmové akademie. Ma Rainey's Black Bottom byla koncem listopadu uvedena ve vybraných amerických kinech, takže je možné, že na Davis čeká minimálně další oscarová nominace - právě její výkon v roli "matky blues" totiž kritici na životopisném snímku nejvíce oceňují.

Podobnou chválu ale pějí rovněž na výpravu snímku a na Chadwicka Bosemana alias trumpetistu Leveeho, který údajně Davis zdatně sekunduje. Pro hvězdu marvelovky Black Panther byla role v Ma Rainey's Black Bottom vůbec posledním působením na stříbrném plátně - Boseman totiž v sprnu 2020 zemřel na rakovinu tlustého střeva, s níž bojoval čtyři roky. Bylo mu 43 let.

Podobné články

Doporučujeme

Další články