Své oběti škrtil punčochami
Albert Henry DeSalvo se narodil 3. září 1931. Byl známý jako Bostonský škrtič a sériový vrah, který v letech 1962 až 1964 zavraždil celkem třináct žen. Přesto byl nakonec zatčen za znásilnění, která spáchal během svého běsnění. Ve vězení zemřel poté, co ho napadl jiný vězeň nožem.
DeSalvo měl problémy už od dětství, kdyz ve věku šesti let začal krást. O čtyři roky později v něm propukla intenzivní sexuální touha. Ve dvanácti letech byl poslán do polepšovny, ale pobyt tam ho příliš nenapravil.
Příkladem mu nešli ani jeho rodiče. Jeho otec, který byl často opilý, si domů vodil prostitutky a když se matka pokusila protestovat, zbil ji tak, že jí vyrazil zuby a polámal prsty na ruce. Domácí násilí musela u něj doma řešit mnohdy i policie.
V šestnácti letech se DeSalvo vrátil do polepšovny. Poté, co se mu nechtělo pracovat, vstoupil do armády a následně se stal vojenským policistou. Během služby v Německu si našel partnerku, ale ta nedokázala splnit všechny jeho sexuální fantazie. Po návratu do USA opět začal krást, což vedlo k jeho propuštění z armády. V té době se pokusil uškrtit neznámou ženu během znásilnění, ale nakonec od toho upustil. Soud mu za to vyměřil osmnáct měsíců, ale po necelém roce byl propuštěn za dobré chování.
Albert měl plán útoku pečlivě naplánovaný. Vždy začal mluvit velmi rychle, takže žena rozuměla pouze jedné větě: „Přišel jsem kvůli opravě.” Pokud mu uvěřila a pustila ho dovnitř, byla to poslední osoba, kterou ve svém životě viděla. Takto se stala obětí i osmašedesátiletá Nina Nicholson. Vrah ji v bytě následně znásilnil, uškrtil jejími nylonovými punčochami, pokousal po celém těle a mezi nohy vrazil láhev od vína. Šílená představa.
Obyvatelé Bostonu byli paralyzováni strachem a policisté byli zmatení. Bostonský škrtič nikdy nevloupal do žádného domu a nezanechával po sobě stopy. Stal se přízrakem a fantomem. Po tříměsíčním řádění se na několik týdnů odmlčel, což vedlo tisk i vyšetřovatele k tomu, že na něj začali pomalu zapomínat. To se ale neměli dělat.
Když DeSalvo opět zaútočil, zaměřil se primárně na mladší ženy, které škrtil jejich vlastními punčochami. Vyšetřovatelé byli opět bezradní. Jednalo se o stejného pachatele, nebo ho někdo napodoboval? Do vyšetřování byli přizváni i psychiatři, z nichž pouze James Brusel tvrdil, že za vším stojí jediný pachatel. V říjnu 1964 napadl Albert další ženu, ale tentokrát ji nezabil. Díky tomu mohla policii poskytnout jeho detailní popis. Jeden z policistů ho rozpoznal jako DeSalva a přeživší oběť ho identifikovala za neprůhledným sklem. Což znamenalo, že byl vrah dopaden.
Nejprve byl umístěn do psychiatrické léčebny, protože soudce chtěl posoudit jeho duševní stav. V té době ještě nebyl spojen s Bostonským škrtičem. Přiznal se však k těmto zločinům svému spolubydlícímu, který to oznámil svému právníkovi. DeSalvo byl odsouzen na doživotí, ale paradoxně pouze za znásilnění. Z ústavu utekl a zanechal dopis, kde vysvětloval, že nedostává potřebnou pomoc a péči.
Na svobodě nezůstal dlouho, po 36 hodinách se sám přihlásil. Byl umístěn do přísně střežené věznice, kde ho v listopadu 1973 ubodal spoluvězeň, protože DeSalvo prodával drogy levněji než místní gang. Jeho rodina dlouho tvrdila, že vyšetřování obsahovalo spoustu chyb a že Albert je nevinný. V roce 2013 nechal prokurátor exhumovat jeho ostatky a porovnat DNA se vzorky z obětí. Expertíza potvrdila jeho spojení alespoň s jednou vraždou. Řádění Bostonského škrtiče tak zůstalo neuspokojivě vysvětleno.
Zdroje informací:
https://en.wikipedia.org/wiki/Albert_DeSalvo
https://www.biography.com/crime/albert-de-salvo
https://www.britannica.com/biography/Boston-Strangler