fb pixel Co Čech, to Bořek stavitel? Zlatý český prasičky poukazují na nešvary české architektury – G.cz
Vyhledávání

Co Čech, to Bořek stavitel? Zlatý český prasičky poukazují na nešvary české architektury

+ DALŠÍCH 10 FOTEK + DALŠÍCH 11 FOTEK

Architektura v Česku je velmi křehké téma. Zatímco jedna skupinka zastává názor, že by si každý měl stavět, co chce a co uzná za vhodné, tak ta druhá se k tématu staví tak, že lidé bez vkusu by si měli nechat poradit někým z oboru. Co ale když někdo obalí historickou budovu z 19. století do sádrokartonu a ze stylového bydlení tak vytvoří barevnou krabici s plastovými okny? Právě na tyto české nešvary poukazuje facebooková stránka Zlatý český prasičky.

Martin Miko
Martin Miko 10.1.2021, 13:49

Co je české, to je hezké?

Mysleli jste si, že to nejhorší v oblasti architektury je za námi? Podnikatelské baroko z 90. let naštěstí odeznělo a mnoho budov z té doby je dodnes neprodejných. Jenže český nevkus přežije všechny pandemie a krize světa. Naštěstí tu máme sociální sítě, kde můžete vzkázat světu, co se vám líbí a co vám naopak vadí. A to nejen v oblasti architektury.

„Peklo, kde skončí prokletí architekti, se jmenuje Čechy. Co Čech, to Bořek stavitel. Co dům, to lososový sádrokarton. Bílé plasťáky do každé secesní vily. A když moderní architektura, tak jedině lego.“ Těmito slovy definoval český tvůrce videoher Dan Vávra svou facebookovou skupinu pod názvem Zlatý český prasičky. Skupina je prý určená všem milovníkům architektonického multitalentismu. Díky stovkám názorných fotografií máte jedinečnou příležitost zjistit, že sprasit se dá snad úplně každý dům. Stačí vybrat hezky barevnou fasádu nebo se domluvit se sousedy, že si každý z vás nabarví dům na úplně jinou barvu z duhy, obzvlášť když bydlíte v řadových domcích. To zaujme všechny kolemjdoucí.

V následující galerii vám vysvětlíme za pomocí fotografií z této skupiny, jak vlastně vypadá současná česká architektura.

Myslíte si, že je toto správné? Je pro vás důležitější bydlet v hezkém městě, anebo upřednostňujete možnost moci si stavět, co kdo chce? Napište nám do komentářů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články