fb pixel Nejkrásnější portrét: amatérský film Igora Chauna, který inspiroval i kultovní Samotáře – G.cz
Vyhledávání

Nejkrásnější portrét: amatérský film Igora Chauna, který inspiroval i kultovní Samotáře

Zdroj: YouTube.com - reprofoto - Nejkrásnější portrét

Nejkrásnější portrét od Igora Chauna je pravděpodobně nejautentičtějším amatérským filmem, jenž kdy v Československu i Česku vznikl. I když se jedná o 27 minut amatérských záběrů, které bohémský student filmové školy natočil společně se svou matkou a kamarádem Michalem doma v bytě, tak je rozhodně nezapomenete.

Martin Miko
Martin Miko 9.1.2021, 10:10

„To je Michal Kratejl, to je můj kamarád, on chlastá...“

Když se řekne Nejkrásnější portrét, těm znalým se automaticky vybaví naprosto geniální a autentické dokumentární dílo od režiséra Igora Chauna, které natočil v roce 1988 společně se svým kamarádem Michalem Kratejlem a svou vlastní matkou. Divák při sledování filmu neví, jestli se má jednat o vtip, pokus o reality show či pouze o opilý výlev bohémského studenta, jenž musí doma poslouchat dlouhé promluvy do duše od své matky. Snímek se samozřejmě netočí jen kolem jeho matky, nýbrž i kolem jeho kamaráda Michala, který si na svůj účet rovněž vyslechne nejednu hlášku. Není se čemu divit, že některé průpovídky z dokumentu následně zlidověly. Objevily se v kultovním filmu Samotáři. Petr ze Samotářů se také vyžíval v natáčení své matky a rozchodů svých kamarádů, a tak se tvůrce filmu David Ondříček, Chaunův spolužák ze školy, rozhodl do Samotářů zakomponovat i některé hlášky z filmu.

Toto naturalistické domácí video použil Chaun o rok později jako svou studentskou práci na FAMU v rámci přehlídky SOUČ 1989. Získal s ním první cenu za dokumentární režii, a to společně se snímkem Sen o vážné věci. Předsedkyní poroty tehdy byla Věra Chytilová, kterou film zaujal natolik, že mu chtěla udělit i cenu za střih. Ve filmu však žádný střih není, protože je točen v podstatě na jeden záběr.

Říká se, že po zveřejnění Nejkrásnějšího portrétu získal Igor Chaun ve škole přezdívku Federico Chaunini. Jeho jednoduchý a na první pohled nenápadný film je i po 35 letech zábavný a ani trochu neztratil na šmrncu. A filmoví kritici si myslí to stejné, jinak by snímek neměl na ČSFD.cz rovných 89 %. Přitom stačilo jen vzít kameru a začít natáčet ve správnou chvíli na správném místě. Nejlepším na tom všem je, že si to můžete pustit i na YouTube.

V roce 2018 nazpíval český rapper Cashanova Bulhar písničku s názvem Nejkrásnější portrét. Postavu Michala Kratejla totiž ve filmu Chauna ztvárnil jeho otec. Tím se kruh uzavřel.

Podobné články

Doporučujeme

Další články