fb pixel Ziggy navždy. David Bowie dostal vlastní biopic stejně jako Queeni nebo Elton John – G.cz
Vyhledávání

Ziggy navždy. David Bowie dostal vlastní biopic stejně jako Queeni nebo Elton John

+ DALŠÍCH 8 FOTEK + DALŠÍCH 9 FOTEK

David Bowie se zapsal do světového kulturního dědictví jako geniální hudebník a showman s neuvěřitelnou fantazií. Pět let po jeho smrti přichází hraný životopisný snímek, který zachycuje zrod jeho nejslavnějšího alter ega, excentrické androgynní bytosti Ziggyho Stardusta. Bowieho v novém filmu hraje širším publikem čerstvě objevený Johnny Flynn.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 10.1.2021, 14:57

Bowie ve filmu...

Narodil se jako Davy Jones. Začínal jako saxofonista ve školní kapele. Vydal dvě překvapivé, i když pouze středně úspěšné desky, načež se vydal na turné po USA. Zde publikum oslňoval řadou fantaskních kostýmů, z nichž většinu tvořily dámské šaty. Britský rodák David Bowie měl od začátku kariéry jasno v tom, že se chce do historie hudby zapsat opravdu nesmazatelně - a snad to měl i od narození vepsáno do vínku. Až na začátku 70. let se z něj ale stal ten David Bowie, jehož předčasnou smrt přesně před pěti lety oplakávali kolegové z branže zrovna tak jako miliony fanoušků po celém světě. Až počátkem 70. let totiž svou rozlítanou excentrickou image Bowie zkonkretizoval do jednoho zářivého alter ega. Jako Ziggy Stardust se pak stal miláčkem davů a živoucím kultem.

Právě o přerodu začínajícího Davyho v rockovou legendu s červenými vlasy pojednává nový hraný životopisný film Gabriela Range nazvaný Stardust. Bowieho ve snímku hraje Johnny Flynn, jenž se - navzdory řadě rolí, které už stihl ztvárnit - dostal do zorného pole širšího diváctva až loni, a sice díky modernímu remaku Emmy, filmové adaptace klasického díla Jane Austen.

Bowie je tak další v řadě rockových velikánů 20. století, kteří se dočkali vlastního biopicu. Poptávku po křiklavých hudebních životopisných snímcích odstartoval v roce 2018 oscarový kus Bohemian Rhapsody. Tento film dlouho před premiérou fascinoval nejen proto, že se týkal nekritickými davy zbožňované kapely Queen, ale i pro vpravdě vynikající výkon Ramyho Maleka v úloze Freddieho Mercuryho. Pokračovalo to méně nápadným, ale o to uvolněnějším a v konečném důsledku zábavnějším kouskem The Dirt, jenž zachycoval nejlepší roky kapely Mötley Crüe, a vyvrcholilo Rocketmanem, muzikálem na motivy života Eltona Johna.

Stardust se od svých předchůdců liší menší produkcí - původně měl být snímek uveden na festivalu Tribeca už v dubnu 2020. Kvůli pandemii byla ale premiéra odsunuta až na říjen a od listopadu byl film k vidění ve vybraných amerických kinech. K nám se nedostal a zatím není k vidění ani na žádné populární streamingové službě. Nicméně první kritiky mluví o hlubokém, hlubokém zklamání a naprostém podprůměru.

A Bowie ve filmu

Skutečný David Bowie miloval show, a tak si sám pozici filmového herce několikrát vyzkoušel. Tak trochu sám sebe ztvárnil ve sci-fi Muž, který spadl na zem; je tam totiž za mimozemšťana. Za jeho asi nejslavnější roli můžeme považovat čaroděje Jaretha, krále skřítků ve fantaskním Labyrintu. Ačkoliv hlavní part připadl tehdy začínající Jennifer Connelly, zpěvák si v kultovním snímku Jima Hensona krade většinu pozornosti pro sebe, a to i díky velmi těsným šedým legínám. Bez pardonu - znalci vědí, že Jarethův výrazný rozkrok je mezi fanoušky stejně legendární jako film sám.

Průměrně hodnocený, nicméně vizuálně podmanivý gotický horor Hlad vzešel z tvůrčí dílny Tonyho Scotta. Bowie tu po boku Catherine Deneuve hraje upíra, jenž sice stárne pomaleji, ale není nesmrtelný. Nesmrtelnost mu má zajistit lékařka s tváří Susan Sarandon, kterou Catherine Denevue přesvědčí k záchraně svého krvesajného milence.

Fanoušci Davida Lynche si zpěváka jistě pamatují jako agenta FBI Phillipa Jeffriese ze seriálu Městečko Twin Peaks, fanoušci Christophera Nolana zase Bowieho ocenili v úloze průkopnického vynálezce Nikoly Tesly v thrilleru Dokonalý trik, kde mu v roli Teslova asistenta příjemně sekunduje Andy Serkis v jedné z mála svých výrazných lidských, digitálně neupravených rolí. Hudební hvězda ztvárnila i dvě historické osobnosti - ve Scorseseho Posledním pokušení Krista to byl Pilát Pontský, v Schnabelově Basquiatovi zase otec pop-artu Andy Warhol.

Podobné články

Doporučujeme

Další články