1. Královna Alžběta II. a Nelson Mandela
Královna Alžběta má vlasy z plastových dinosaurů a Nelson Mandela z panenčiny ruky.
2. Jane musí být velmi trpělivá žena
Najdete pejska na rameni zřejmě nejslavnější Afghánky všech dob? Jmenuje se Sharbat Gula a její fotka vyšla na obálce National Geographic v roce 1985. Reportéři ji našli o 17 let později a její fotka znovu vyšla v americkém vydání v dubnu 2002.
3. Hledej prase. A žirafu
Snad nejznámější obraz od Jana Vermeera Dívka s perlou, který byl namalován kolem roku 1665. Okolnosti vzniku i diskuze o tom, kdo je na obraze namalován, fascinují dodnes. Např. Američanka Tracy Chevalierová napsala v roce 1999 knihu Dívka s perlovou naušnicí, která fiktivně domýšlí okolnosti vzniku obrazu. Podle románu byl natočen stejnojmenný film, kde hlavní postavu ztvárnila Scarlett Johansson, která byla za svůj výkon nominována na Zlatý glóbus za nejlepší ženský herecký výkon a Cenu BAFTA za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli. Nás nezajímá pozadí Dívky s perlou, ale to, že pozadí koláže podle obrazu obsahuje kostičky z lega.
4. Lehce vysypaná Marilyn
Inspirace ve slavném sítotisku Andyho Warhola. Marilyn zemřela ve 36 letech a obě příslušné plastové číslice najdete i v jejích vlasech.
5. Van Goghovy Slunečnice
Umělkyně se inspirovala ve Slunečnicích od Van Gogha, ale je dobré si říct, že Slunečnic je více. Vincent jich namaloval celkem sedm - najdete je např. v galerii v Amsterdamu, Londýně, Filadelfii, Tokiu a pro Čechy nejbližší v Mnichově v Neue Pinakothek. Jedna verze Slunečnic byla zničena při požáru Tokia 6. srpna 1945.
Autorka zde ale užívá známý styl Giuseppe Arcimbolda, který vytvářel podoby lidí (zvláště císaře Rudolfa II.) také z věcí, které obyčejně najdete doma. Je ale pravda, že autíčko byste na jeho obrazech nenašli. Najdete je zde?
Pokud chcete vidět Arcimbolda naživo, tedy jeho obrazy, navštivte Louvre v Paříži, nebo Kunsthistorisches Museum ve Vídni.
6. Einstein jako obvykle s hlavou plnou věcí
Na tomto díle umělkyně nechtěně vytvořila paradox. Albert je rozcuchaný, ale přitom má hřeben. Kde?
Málo se ví, ale Einstein byl pedant na čistotu a v roce 1912, kdy působil v Praze, si stěžoval na kvalitu vody a celkovou špínu města. Pokud chcete pít kávu tam, kde on, choďte do kavárny Louvre na Národní třídě.
7. Dokonalý
Místo ucha zip. Tak ten Mona Lisa, pravděpodobně Lisa del Giocondo, žena florentského obchodníka Francesca del Giocondo, určitě neměla. A co o vzniku zipu píše Wikipedie? Citujeme: "Předchůdce moderního zipu byl patentován jako
an Automatic, Continuous Clothing Closure ve Spojených státech Amerických v roce 1851 Eliasem Howem, nejednalo se ale o vynález pro praktické využití, a proto nebyl nikdy uveden do prodeje. Whitcomb L. Judson si nechal patentovat podobné zařízení známé jako Clasp Locker pro rychlejší zapínání bot (1891). Vynález začal být vyráběn jeho firmou Universal Fastener company. Skutečný moderní zip se na světě objevil v roce 1913 (patentován 1917) a jeho tvůrcem se stal Gideon Sundback – Švéd, který emigroval do Kanady.