fb pixel
Vyhledávání

6 politických tahů Andreje Babiše, díky kterým ovládl Českou republiku

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Ať se nám to líbí nebo ne, Andrej Babiš je Kasparov současné české politiky a jeho tažení v pozici premiéra v demisi mu překvapivě jde. V den hlasování o důvěře již druhé vládě, kterou dal Babiš dohromady, nastal čas si zrekapitulovat 6 nejzásadnějších politikových mistrovských tahů Andreje Babiše.

Dirk Diggler
Dirk Diggler 11.7.2018, 10:05

1. Vláda bez důvěry

Když jste premiér a máte na své straně prezidenta republiky, můžete si evidentně v klidu vládnout bez pořádného kabintu třeba i půl roku a během toho schvalovat zákony dle vaší libosti. Takzvaná první menšinová vláda Andreje Babiše vládla od 13. prosince 2017 až do konce června letošního roku, a celou dobu v demisi.

2. Personální čistky na klíčových pozicích

Během vlády v demisi skončilo na svých pozicích nejméně 16 vysokých manažerů ve státních podnicích a institucích. Jmenovitě šlo například o Martina Elkána z České pošty či ředitele nemocnic Andreu Vrbovskou a Svatopluka Němečka. Následně rezignoval i Pavel Surý, který vykonával pozici šéfa Správy železniční dopravy. O práci přišlo i několik desítek nevhodných vysokých úředníků.

3. Odvolání Murína

Ačkoliv se ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín nedopustil ničeho závažného, Babiš ho už od února 2018 kritizoval a chtěl ho odvolat z funkce. Nakoenc ho dohnal k vlastní rezignaci. Babiš má nyní v podstatě všechny složky moci ve svých spárech, chybí mu už jen ten ministr spravedlnosti, kterým na pár hodin hrozilo, že se stane. Což je další věc...

4. Kauza Malá

Jako ministryni spravedlnosti České republiky si Andrej Babiš zvolil naprosto nekompenentní osobu bez adekvátního vzdělání, s možným střetem zájmu, pochybnou koncipientskou praxí a obviněním z plagiátorství. Navíc proslula legendárním výrokem, že by se trestní stíhání Andreje Babiše mělo posunout o 4 roky. Taťána Malá po tlaku médií z funkce odstoupila a resort po í přebral Babišův věrný a loajální úředník Jan Kněžínek... Tady se hodí zmínit, že i když ministr spravedlnosti trestní řízení přímo ovlivnit nemůže, má pravomoc navrhnout odvolání nejvyššího státního zástupce, nad čímž bychom se měli v současnosti asi nejvíce pozastavit.

5. Soustavná kampaň

Pro případ, že by Babiš stál před předčasnými volbami, pojistil si úspěch hned několika kroky. Kromě schváleného zlevněného jízdného pro studenty a seniory se vládní kabinet rozhodl projet celou téměř celou republiku a stihnout to do letních prázdnin. Všude, kde se Andrej Babiš ukázal, nasliboval miliardy. Všichni samozřejmě vědí, že je to nesplnitelné, ale voliče těší to, že se konečně někdo zajímá. Slibem nezarmoutíš.

6. Strašení SPD

Hnutí ANO se bohužel nepodařilo sehnat normálního koaličního partnera, a když se nakonec povedl dohodnout vládu s ČSSD s tichou podporou KSČM, všichni si oddechli, že ve vládě není SPD Tomia Okamury. Vláda s Okamurou a komunisty by totiž byla politická sebevražda. Hnutí ANO by kleslo v očích voličů, což by znamenalo špatnou výchozí pozici v dalších volbách a poškození Babišova dobrého jména v očích veřejnosti. Babišovi v podstatě jen stačilo postrašit pár schůzkami s Tomiem, po kterých vlastně jen předseda SPD natočil pár nadšených videí. Naštěstí to pro nás to pro něj dopadlo špatně.

A zde se oficiálně potvrdilo, že neexistuje nic, co by Andreji Babišovi snížilo preference.

Podobné články

Doporučujeme

Další články