Babiš vs Murín 1:0: šéf GIBS po sporech s premiérem končí ve funkci, s koncem měsíce odejde do civilu

Spor Murín kontra Babiš byl v posledních několika týdnech jedním z hlavním témat české politiky a nyní přichází jeho vyvrcholení. Šéf GIBS totiž oznámil, že s koncem dubna ve funkci končí a po 36 letech u bezpečnostních sborů odejde do civilu. Konkrétní důvod nebo další komentář zatím neposkytl.

Konec Murína

Šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín s koncem měsíce svou funkci opustí a odejde do civilu. "Mohu to potvrdit, ale dál se k tomu nebudu zatím vyjadřovat," řekl Murín webu Aktuálně.cz. Trochu detailnější vysvětlení ale přeci jen uveřejnil na oficiálních stránkách GIBS.

"Uplynulých 36 let jsem věnoval službě v bezpečnostních sborech. Tuto práci jsem vždy vnímal jako službu veřejnosti, občanům této země. Na všech pozicích a za všech okolností jsem se vždy snažil vykonávat svoji práci co nejlépe a nejsvědomitěji," stojí v prohlášení.

Murínův odchod přichází po několik týdnů se táhnoucím se sporu s premiérem v demisi Andrejem Babišem o Murínovu rezignaci a taktéž poté, co byl Murín hospitalizován kvůli stresu a vyčerpání. "Nikdy jsem se nedopustil ničeho nezákonného ani neetického, obávám se ale, že mé setrvání v čele GIBS by mohlo zavdat příčinu k nedůvodnému zpochybňování výsledků její práce," stojí dále na webu GIBS.

O Murínovu rezignaci se Babiš snažil už během března. Šéf GIBS tehdy médiím prozradil, že na něj premiér v demisi vyvíjel nátlak - buď odejde bez skandálu, nebo s ním. Do sporu poté vstoupili přední státní zástupci, kteří zpochybnili Murínovu práci a postupy.

A tady čtěte o rezignaci ministra spravedlnosti Roberta Pelikána.


Komentáře