fb pixel
Vyhledávání

5 neblahých historických předpovědí, které se bohužel naplnily

Člověk nemusí být žádný Nostradamus, aby občas předpověděl budoucí vývoj situace tak, že se bude shodovat s realitou. Někdy jsou ale výsledky prognóz až děsivě přesné. Nejhorší je, když se snažíte svět před něčím varovat, nikdo vás nebere vážně a pak jen po letech můžete přijít s oním: „Já vám to říkal.“ To je přesně případ následujících událostí.

Jan Palička
Jan Palička 26.8.2018, 08:47

1) Autor, jehož knihy nacisté pálili, předpověděl holokaust

Když se dostal v Německu k moci Adolf Hitler a jeho NSDAP, nikdo ani v nejdivočejších fantaziích nepředpokládal, že jeho vláda vyústí v masivní systematické vyvražďování milionů Židů a dalších neárijských národů. Nikdo až na německého literáta Heinricha Heineho. Ten podobný scénář popsal ve své divadelní hře Almansor z roku 1823. Není náhodou, že Heineho knihy nacisté spolu s dalšími „protiněmeckými“ literárními díly počátkem 30. let pálili na hranicích.

Děj Heineho hry je zasazen do 16. století ve Španělsku, které slouží jen jako kulisa pro až mrazivý popis nástupu totalitní ideologie. Ve hře jsou to křesťanští fundamentalisté, kteří se chopí moci a následně začnou likvidovat vše, co považují za protikřesťanské. Začíná to knihami a jak Heine píše: „Kdo nechává hořet knihy, ten brzy nechá hořet i lidi.“ Hněv fundamentalistů se nakonec stočí k Židům, což bylo symbolické vzhledem k tomu, že i sám Heine byl židovského původu. Stačí jen dosadit místo fundamentalistů nacisty a místo Španělska v 16. století Německo ve století 20. a vše až podezřele moc sedí.

2) Článek z roku 1975 předpověděl špiclování na internetu

V roce 1975 byly moderní technologie teprve v plenkách. Internet ještě pod názvem Arpanet existoval jen pár let a byl jen malou sítí pro potřeby amerického obchodu a průmyslu. Nikoho nenapadlo, jak zásadní roli v lidských životech bude internet o 40 let později hrát, natož pak aby se někdo zamyslel nad tím, jak tohoto potenciálu půjde zneužít. Nikoho, až na amerického novináře polského původu Tadeusze Szulce, který o budoucnosti a úskalích Arpanetu napsal působivý článek do prosincového vydání časopisu Washington Monthly.

Ve svém článku Szulc z největší výhody tehdejšího Arpanetu, tedy možnosti připojit k němu prakticky jakýkoliv počítač a sdílet obsah, udělal i největší nevýhodu do budoucna a zamýšlel se nad tím, že tohoto potenciálu by mohly využít zpravodajské služby a policie ke špiclování uživatelů. Zatímco mnozí čtenáři se Szulcovi smáli, že jeho nápady připomínají spíše zápletku z románů s Jamesem Bondem, on se mohl smát tehdy, když se o několik let později ukázalo, že nejen, že ke všemu, co popsal, reálně dochází, ale že k tomu docházelo již od samého počátku Arpanetu.

3) Vermontský kongresman v roce 1847 předpověděl globální oteplování

Polovina 19. století byla vrcholem průmyslové revoluce. Těžký průmysl vydělával magnátům miliardy a nic jako ekologické normy tehdy neexistovalo. Nikdo se netrápil s mračny dýmu vycházejícími z továrních komínů, z hromadného kácení lesů a těžby uhlí na palivo pro tyto továrny nebo z vypouštění toxického odpadu do vodních toků. Až v roce 1847 vystoupil na půdě amerického kongresu vermontský kongresman George Perkins Marsh, který se ostatní kongresmany snažil varovat před tím, že současné chování člověka k přírodě bude mít nesmírně neblahé následky v budoucnosti. Pochopitelně, že nikdo jeho slovům nevěnoval nějakou zvláštní pozornost.

Marsh již tehdy popisoval, jak průmyslová nadprodukce způsobuje, že ve velkých městech je tepleji než v jejich okolí a že lze předpokládat, že tento trend bude brzy celosvětový a oteplování planety nevyhnutelně povede k vymírání druhů. Možná i proto, že většina jeho současníků v kongresových lavicích byli právě oni průmyslníci, kteří znečišťování způsobovali, tak jeho varování nepadlo na úrodnou půdu. Až když o 100 let později začali globální oteplování zkoumat jako fakt klimatologové, ukázalo se, že dávno mrtvý kongresman měl prakticky ve všem pravdu.

4) Prezident Eisenhower předpověděl popírání holokaustu

Každý má právo na názor. Pokud je něčí názor ten, že holokaust je výmysl, má zbytek světa právo na názor, že tento člověk je idiot. Není divu, že popírání holokaustu je ve většině civilizovaného světa považováno za zločin. Bezprostředně po druhé světové válce, kdy svět obletěly záběry z osvobozených koncentračních táborů a fotky hromad mrtvých těl a na povrch vyplouvala svědectví přeživších o nacistických zrůdnostech, nechtělo se věřit tomu, že by někdo v budoucnosti vše z těchto hrůz vůbec mohl popřít. Tehdejší generál, který vedl spojeneckou armádu postupující Evropou a budoucí prezident USA Dwight Eisenhower nicméně varoval, že takoví lidé se najdou.

Eisenhower osobně navštívil osvobozené koncentrační tábory. To, co tam viděl, označoval za nejhorší zvěrstvo, které kdy lidstvo dopustilo, a sám své návštěvy táborů smrti zdůvodňoval tím, že chce být očitým svědkem pro případ, že by v budoucnu někdo označil koncentrační tábory za výmysl židovské propagandy. Eisenhower zároveň trval na tom, aby tábory navštívilo co nejvíce fotografů a kameramanů a aby reportéři vyzpovídali co nejvíce přeživších, jelikož svědectví o nacistických továrnách na smrt nesmí být zapomenuto. Bohužel i dnes existují neonacisté nebo muslimští fundamentalisté, kteří vyvraždění několika milionů osob zpochybňují.

5) Japonci před stovkami let předpověděli tsunami

Celý svět má ještě v živé paměti vlnu tsunami, která zasáhla v roce 2011 pobřeží Japonska včetně atomové elektrárny Fukušima, což mělo za následek nejhorší jadernou katastrofu od dob Černobylu. Tsunami, kterou způsobilo silné zemětřesení pod mořskou hladinou, připravila o život téměř 16 tisíc lidí. Vysokému počtu obětí šlo zabránit. Stačilo jen poslouchat varování předků, některá až 500 let stará.

Japonci si již ve středověku začali uvědomovat, že jejich ostrov leží uprostřed vulkanické oblasti a že sopečná aktivita dokáže pohnout zemskými deskami tak, že zdvihne hladinu oceánu. U pobřeží tak byly vztyčeny stovky kamenných desek, které varují před tím, že pokud pod nimi někdo bude stavět osady k bydlení, hrozí mu v případě přílivové vlny smrt. Obyvatelé vesnice Aneyoshi staré varování uposlechli a ničivou tsunami všichni přežili. Tisíce obyvatel měst a vesnic, kteří nad moudrými slovy vytesanými do kamene mávli rukou a vystavěli svá obydlí na pobřeží, bohužel zaplatily za svou lehkovážnost životem.

Tady si pak prohlédněte podivné historické náhody, které snad ani nemohou být náhodami.

Podobné články

Doporučujeme

Další články