fb pixel První ruská tajná policie zabila statisíce lidí a Rusové to slaví dodnes – G.cz
Vyhledávání

První ruská tajná policie zabila statisíce lidí a Rusové to slaví dodnes

Zdroj: By Unknown author - book (источник: О Вячеславе Менжинском. Воспоминания, очерки, статьи. Составитель М. А. Смирнов. - М.: Политиздат, 1985. – 272 с., ил.), Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3200226

Před sto pěti lety byla založena Čeka, první sovětská tajná policie. Říkáme tajná, ale ve skutečnosti jste ji dokázali poznat přes celou ulici. Čekisté, jak se říkalo členům organizace, nosili naprosto charakteristický černý kabát, jenž se stal téměř neoficiální uniformou, a později ho adaptovala NKVD, německé gestapo nebo naše StB. A je samozřejmě složité hodnotit, která z těchto institucí byla úplně nejhorší, ale Čeka by mohla směle soupeřit o první místo.

Jan Studnička
Jan Studnička Aktualizováno 11.12.2022, 21:58

Co se dá od Rusů ČEKAt

Vznikla totiž v podstatě hned několik dní po Říjnové revoluci s jedním jediným účelem – najít a exemplárně potrestat kohokoli, kdo se stavěl proti bolševikům. A protože šlo o třídní revoluci, proti bolševikům jste se mohli stavět třeba i tím, jakou jste měli práci, s kým jste se stýkali nebo v jakém domě jste bydleli. Jakmile jste byť jenom trochu vypadali jako buržoust, dostali jste kulku do hlavy.

V srpnu 1918 selhal atentát na Lenina, ale povedl se útok na šéfa petrohradské Čeky Mojseje Urického. A Čeka napříč Ruskem rozpoutala naprostou hrůzovládu, která vešla do dějin pod jménem Rudý teror.

Rudý teror

Když připoutáte člověka k lůžku a položíte mu krysu na břicho, je mu to nepříjemné. Když krysu přiklopíte kovovým kýblem a ona začne hledat zběsile cestu ven, je to ještě nepříjemnější. A když na tom kýbli rozděláte oheň, udělá se pod ním takové vedro, že se krysa prokouše ven přes vnitřnosti připoutaného člověka. A to už dokáže zkazit den.

To byla jenom jedna z mnoha technik, které Čeka při své „práci“ používala. Mimořádně populární také bylo skalpování, otáčení hlavy, dokud se nezlomily obratle a hlava nešla utrhnout od těla… jo a zimní polévání nahých lidí ledovou vodou přímo na ulici. Tím se tvořily takzvané živé sochy. Až na to, že nebyly živé moc dlouho. Nikdo přesně neví, kolik lidí Čeka za pět let svého fungování oddělala, ale čísla jdou do statisíců. Odhaduje se nějakých dvě stě tisíc až půl milionu osob. Někteří historikové dokonce tvrdí, že víc lidí během občanské války zahynulo v rukou tajné policie než na bojišti.

V pozdějších letech se pak Čeka hodně romantizovala a ruské knihy a filmy portrétovaly čekisty jako tvrdé hochy, kteří dělali, co bylo potřeba pro svůj lid. Z toho taky trochu vychází ta oblíbená deziluze mladých komunistů, že byl Sovětský svaz ráj, než ho zničil Stalin. Ne. Čeka operovala na rozkaz vrchního vedení strany, Lenin s Trockým byli úplně stejné zrůdy jako starý Koba.

Mimochodem, ze slova čekista se pak stalo označení příslušníků jakékoli tajné služby. Dodnes se členům FSB říká čekisté. A není na tom nic divného. Ostatně na výročí založení Čeky slaví Rusko Den pracovníků bezpečnosti. Takže můžete jít pogratulovat na Hrad prezidentu Zemanovi, protože všichni ruští špioni mají ten den svátek a my si myslíme, že on je má rád nebo pro ně má minimálně slabost.

Je to jako kdyby Němci slavili založení gestapa. Ale měnit se na tom nejspíš nic nebude, protože Putin vzešel z KGB. Je to čekista.

Podobné články

Doporučujeme

Další články