Časopis Mateřídouška: Dětský měsíčník, který se stal nástrojem komunistické propagandy – G.cz
Vyhledávání

Časopis Mateřídouška: Dětský měsíčník, který se stal nástrojem komunistické propagandy

Zdroj: mateřídouška - časopis

Věděli jste, že Mateřídouška je nejstarším dětským časopisem vycházející v České republice? První číslo Mateřídoušky totiž vyšlo přesně před 75 lety, tedy 19. prosince 1945 a odpovědným šéfredaktorem byl tehdy spisovatel František Hrubín, který tuto pozici zvládl vykonávat jen necelé dva roky. Koncept zavedeného měsíčníku je sice jiný než po druhé světové válce, nicméně i tak vychází nepřetržitě.

Martin Miko
Martin Miko 19.12.2020, 07:54

Mateřídouška pro děti i propagandu

Časopis Mateřídouška dnes slaví 75 let od svého vzniku. Tento měsíčník, který je určený dětem, se snaží mladou generaci už skoro tři čtvrtě století vzdělávat a bavit školáky i předškoláky v naší zemi. Veškerý obsah je cílený na děti ve věku 7 až 12 let a kromě vzdělávání obsahuje i komiksy, zajímavé články, vtipy nebo základy angličtiny. Součástí časopisu občas bývá i zajímavý dárek.

První číslo Mateřídoušky vyšlo přesně 19. prosince roku 1945. Tehdy se odpovědným šéfredaktorem časopisu stal František Hrubín, který ho měl na starost necelé dva roky, pak na jeho místo nastoupil Dr. Miloš Holas. Od roku 1951 nastaly další změny, když se redaktorem stal Jiří V. Svoboda, kterého možná znáte jako význameného překladatele. Ten časopis vedl až do roku 1962. V dobách, kdy časopis vedl Svoboda, byla cena jednoho čísla 60 haléřů a vycházel v rozsahu 16 stránek. Nicméně během následujících let se časopis neustále vyvíjel a byl změněn rozsah, obsah i formát.

V 50. letech se například stal časopis Mateřídouška součástí komunistické propagandy. Radikální proměna Mateřídoušky přišla ovšem od října 1950 spolu s novým odpovědným redaktorem Jaromírem M. Průšou a jeho redakčním týmem...Mateřídouška se výrazně zpolitizovala, komunistická ideologie ovlivnila jak textové příspěvky, tak výtvarnou stránku časopisu. Zdeněk Mlčoch, jenž se na poklesu úrovně výtvarné složky Mateřídoušky spolupodílel, tehdejší situaci charakterizoval jako „údobí výtvarného popisného realismu, který tehdy platil za rozhodující měřítko a který jsme my mladí, vychovaní moderním výtvarným projevem, dost těžko nesli“, popisuje tehdejší situaci Anna Sekeráková ve své knize Příběh Mateřídoušky z roku 2014.

Mateřídoušku vydávalo vydavatelství Mladá Fronta, ale od června 2016 se stala Mateřídouška součástí Czech News Center. I když je tento titul nejstarším časopisem, tak rozhodně nepatří mezi ty nejčtenější. Nejoblíbenějším časopisem v této kategorii je totiž časopis ABC, který je zaměřený na techniku a přírodovědu.

O vizuální podobu názvu časopisu Mateřídouška se kdysi postaral Josef Lada. Zajímavé je, že si ho časopis ponechal až do současnosti, jak jste si určitě všichni všimli. Další zajímavostí je, že v rámci časopisu vyšla spousta oblíbených knižních příběhů ještě předtím, než byly vydány v knižní podobě. V oblíbeném dětském měsíčníku dlouhá léta vycházely příběhy o Ferdovi Mravencovi nebo například Rumcajsovi či kuřeti Napipi. Mateřídouška se může pochlubit velice kvalitními přispěvovateli, mezi která patřili takoví mistři jako Jiří Žáček, Václav Čtvrtek, Adolf Born nebo Jiří Trnka.

Podobné články

Doporučujeme

Další články