fb pixel Zrušení otroctví stálo život Abrahama Lincolna a tři čtvrtě milionů Američanů – G.cz
Vyhledávání

Zrušení otroctví stálo život Abrahama Lincolna a tři čtvrtě milionů Američanů

Zdroj: G.cz

Je tomu přes sto padesát šest let, co bylo zrušeno otroctví ve Spojených státech. Právní krok byl vyústěním nejkrvavějšího konfliktu v dějinách Spojených států. Během občanské války zemřelo nějakých sedm set padesát tisíc lidí, to je víc než během všech ostatních amerických válek dohromady. A rozhodnutí stálo život i samotného Abrahama Lincolna.

Jan Studnička
Jan Studnička Aktualizováno 11.12.2022, 21:56

Historický rasismus

Existuje takové rčení: „Na základní škole se naučíte, že válka Severu proti Jihu byla kvůli otrokářství. Na střední vás naučí, že to bylo vlastně kvůli penězům a politice. A na vysoké škole vám dojde, že to skutečně bylo kvůli otrokářství.“ Je to spíš komentář ke vzdělávacímu systému než k samotné otázce občanské války, ale dotýká se jí taky.

Spousta věcí, které se učíme jako děti, jsou jednoduché pravdy. Zpochybňujeme je, když jsou z nás edgy teenageři a s postupujícím vzděláním a životními zkušenostmi dojdeme zpátky k tomu, že ty jednoduché pravdy skutečně pravdy byly… Jenom k nim teď máme mnohem víc kontextu. Bohužel velká část lidí do té poslední fáze nikdy nedospěje. Z toho se pak rodí facebookové skupiny, které nejsou ovce a zpochybňují všechno, protože si připadají chytřejší. V poslední době to schytaly například vakcíny. Ale zrovna ta válka Severu proti Jihu je obětí tohoto trendu po celé dekády.

Sympatie k Jihu taky už od konce občanské války, tedy více než sto padesát let, šíří hromada jižanských organizací, jako třeba Sjednocené dcery Konfederace, které se ještě léta po válce zasazovaly za přepisování učebnic a stavění soch otrokářům.

Demokratická vláda ve Washingtonu nechala Jižany, ať si blbnou, protože je nechtěla zbytečně dráždit poté, co je násilím připoutala zpátky k Unii. Pokračovala tak v Lincolnově odkazu „nepopravovat zrádce, pořád jsme proboha republika“​​​​​​​. A díky tomu teď máme jižní Spojené státy plné lidí, kteří volili Trumpa. Super.

Špinavá historie

Tradičním argumentem Jižanů je, že Lincoln vůbec nechtěl zrušení otroctví, což… je pravda tak napůl. Lincoln chtěl zrušit otroctví, ale nikdy to neřekl nahlas během kampaně, protože byl v první řadě vynikající politik a věděl, že by ho takové řeči stály místo v Bílém domě. Místo toho kandidoval s programem, který by zabránil jižanským státům šířit otrokářský systém dál na Divoký západ.

Technicky vzato Lincoln ani nemohl požadovat po jižanských státech zrušení otroctví, protože tím by se choval protiústavně. Až když se Konfederace trhla a vyhlásila válku Unii svým útokem na pevnost Fort Sumter, mohl prezident zakročit.

Mimochodem taková zajímavost – v jižních státech operovala „tajná“ organizace, která si říkala Rytíři Zlatého kruhu. Byli to takoví… zlí zednáři. A jejich snem bylo s Konfederací dobýt Mexiko a následně ovládnout celý Karibik včetně Kuby. A vytvořit tak v podstatě otrokářské impérium. Těžko dnes soudit, nakolik byly tyhle plány realizovatelné, protože Lincoln je v podstatě zatrhl hned v počátcích.

Je nutno podotknout, že „prezident osvoboditel“ nebyl podle moderních standardů pro úplnou rasovou svobodu Spojených států. Otrokářství odmítal, to je pravda, ale taky se domníval, že černí a bílí nemohou žít společně v jedné společnosti. Takže jeho snem bylo naložit všechny Afroameričany a odvézt je zpátky do Afriky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články