fb pixel 10 každodenních detailů, jejichž smysl vám dost možná uniká – G.cz
Vyhledávání

10 každodenních detailů, jejichž smysl vám dost možná uniká

Víte k čemu je dvoubarevná guma? Proč je v pravítku díra? K čemu je vlastně ten plíšek na plechovce limonády? Nebo proč máte na písmenech F a J na klávesnici ďůlky? Čtěte dál a odhalíte hned deset banálních tajemství.

Václav Rybář
Václav Rybář 21.10.2016, 09:30

1. Díra v pánvích a v hrncích

Díra na konci rukojeti není jen na to, abyste si pánev nebo hrnec hezky pověsili na zeď - to vzhledem ke skromným rozměrům kuchyní může jen málokdo. Profíci si do díry odkládají vařečku/měchačku, aby ji nemuseli hledat, případně aby jim do příštího míchání okapala. Schválně to taky zkuste.

2. Víčko v Tic Tacích

Zkoumali jste někdy vnitřní stranu odklápěcího víčka v Tic Tacích? Je tam takový výlisek... ano, celou dobu jste to dělali špatně! Otevřete, vysypete jeden Tic Tac do výlisku, z něj si ho vezmete, ne že to jako pravěcí barbaři otevřete a druhou stranou si nasypete plnou hrst. Tak pro příště!

3. Šipka na palivoměru

Stalo se vám někdy, že jste přijeli k pumpě a najednou nevěděli, na jaké straně auta máte nádrž? Motoristickým novinářům, kteří řídí každý týden jiný vůz, se to stává často. Proto taky víme, že ikonka čerpací stanice u palivoměru má u sebe šipku doprava nebo doleva, která napoví, kde se nádrž skrývá, aniž bychom museli koulit očima do zpětného zrcátka (pokud je dobře seřízené, stejně v něm nádrž nenajdete).

4. Malá kapsička u džín

Běžní lidé v ní nenosí nic, protože se tam podle nich nic nevejde. Ti osvícení si tam strkají drobáky. Původní funkce téhle kapsičky je ale jiná - právě sem si džentlmeni strkali hodinky, schválně se podívejte na starší fotky nebo i některé archivní dokumenty. Tehdy to samozřejmě nebyly džínové kalhoty, ale design se převzal a kapsička je tak jakýmsi slepým vývojovým prvkem. Dvacek se ale do ní vejde dost, takže jí nešetřete a využívejte!

5. Díra ve víčku u propisky

Klasická plastová víčka propisek v sobě mají většinou několik děr. Dá se jimi při žvýkání i celkem slušně pískat, pokud na to máte grif. Plastová symfonie ale nebyla záměrem tvůrců, do těchto víček se díry udělaly poté, co několik dětí při cumlání víčka spoknulo a udusilo se. Pod hrozbou žalob tak výrobci museli přistoupit k designovým změnám. Takovéhle víčko tedy můžete klidně spolknout právě díky těm dírám.

6. Vnitřek víčka u sodovek

Všimněte si, až dopijete nějakou perlivou limonádu, že její víčko má uprostřed odlišnou, měkčí plastovou výstelku. Proč komplikovat tak primitivní věc jakou je víčko od limonády? Měkčí výstelka pomáhá s udržením tlaku a tedy i bublinek v nápoji - před otevřením i po opakovaných zašroubováních. Právě díky téhle vrstvičce je vaše limonáda i několik hodin po otevření pořád ještě perlivá.

7. Díra v pravítku

Tady se obloukem vracíme k pánvím. Díry v pravítku - až na několik očividných variant "vše v jednom" - nejsou náhradou kružítka, ale slouží k pragmatické funkci, totiž k zavěšení dané pomůcky na zeď. Ano, je to prosté, ale některá tajemství vesmíru skutečně nemusí být komplexní. Úplně stačí, že vás to prostě nikdy předtím nenapadlo.

8. Výstupky na klávesnici

Možná to pro vás bude překvapení, ale klávesy F a J na klávesnici na sobě mají drobné podlouhlé výstupky. Není to snaha ulehčit život krátkozrakým či nevidomým pisatelům, jde o návodnou pozici pro psaní všemi deseti. Právě na těchto dvou klávesách by totiž měly spočívat ukazováčky rychlopsavců. Pokud je máte jinde, děláte to prostě blbě.

9. Díra v otvíráku plechovky

Ten plíšek, kterým odtáhnete plechový průlis v plechovce není ekvivalent pojistky od granátu, takže ho nemusíte ukroutit a odhodit do trávy. Ve skutečnosti má totiž ještě jednu funkci. Větší dírou protáhnete brčko, které je následně v přirozeném úhlu zafixováno tak, aby nesklouzlo do plechovky. Někdo se s tím nápadem jistě hrozně nadřel, ale dnes už ho nepoužívá skoro nikdo, takže je tajemství téhle díry (a mnohých dalších, viz předchozí body) běžným uživatelům zcela utajeno.

10. Dvoubarevná guma

Možná vás to samotné napadne. Ne, není to designová volba, aby guma vypadala chutněji a nejmladší děti měly větší nutkání ji místo použití zkonzumovat (zvlášť pokud je ještě navoněná a krásně hlaďoučká, aby klouzala do žaludku). Dvoubarevné gumy mají dva různé povrchy - jeden hladší na papíry o nižší gramáži a tenké tužky, druhý hrubší na... to už si jistě domyslíte sami. Na druhou stranu, kdy naposledy jste gumu či tužku opravdu použili? Klávesa backspace je naštěstí jenom jedna, takže pochybnosti o jejím použití nastat nemohou.

A TADY se dozvíte, co jste nevěděli o obuvních gigantech a jejich výrobcích.

Podobné články

Doporučujeme

Další články