fb pixel
Vyhledávání

Zastřelili ho tak, aby to vypadalo, že padl v boji: 5 zajímavostí o kontroverzním revolucionáři Che Guevarovi

Mladý Che Guevara (vlevo) s rodiči a sourozenci. + DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Před 91 lety se narodil někdejší vůdce kubánských guerill Ernesto Guevara známý jako Che. Pohled na revolucionáře argentinského původu dne polarizuje společnost. Pro jedny je hrdinou, pro druhé odporným vrahem. Kdo vlastně Guevara byl a co o něm možná nevíte?

Jan Palička
Jan Palička Aktualizováno 14.6.2019, 10:58

1. Synek z bohaté rodiny

Většina revolucionářů pocházela z těch nejnuznějších poměrů, Che Guevara byl ale výjimkou. Narodil se 14. června 1928 v argentinském městečku Rosario otci - architektu španělsko-irského původu a španělské matce. Rodina Guevarových byla z dnešního pohledu typickým příkladem vyšší střední třídy. Nejednalo se o žádné milionáře, ale rozhodně byla jejich finanční situace více než uspokojivá. Vzhledem k tomu, že od dětství trpěl těžkým astmatem, nechodil Che Guevara do běžné školy a učila ho doma jeho matka. Právě ona v něm probudila vášeň k literatuře a obzvláště pak k marxistické literatuře, což zformovalo jeho pozdější názory a postoje.

2. Doktor ve službách Fidela

Guevara byl inteligentním mladým mužem a vystudoval medicínu. Právě jako mladý doktor se v Mexiku seznámil s Fidelem Castrem, který zde připravoval své muže na vpád na Kubu a doktor se mu v jeho řadách náramně hodil. S Guevarou se Castro téměř okamžitě spřátelil, pojilo je společné nadšení a zápal pro boj za revoluci a marxistické ideály. Od svých nových kubánských soudruhů získal přezdívku Che, podle toho, že toto slovo jako Argentinec běžně používal na prokládání své hovorové mluvy (podobně jako se v češtině používá slovo "hele"). V kubánské španělštině se nicméně daný výraz nepoužívá vůbec a tak přišlo Guevarovo Che Kubáncům natolik typické, že z něj udělali jméno. Slovíčko Che pak Guevara používal i jako součást oficiálního podpisu.

3. Prominent režimu a mistr popravčí

Blízký vztah s Fidelem Castrem Che Guevaru předurčil k tomu, že se po svržení prezidenta Batisty stal jedním z největších prominentů nového revolučního režimu. Jeho cesta na vrchol nicméně byla řádně krvavá. Che se nijak netajil tím, že podle jeho názoru je řešením k dosažení revoluce ozbrojený boj, během guerillového tažení proti Batistovi má potvrzených 216 obětí za 2 roky a po nástupu Fidela Castra k moci stanul Guevara v čele popravčích čet, které připravily o život další stovky lidí. Své počínání obhajoval i na půdě OSN slovy: "Ano, popravovali jsme, popravujeme a budeme popravovat." Právě proto je pro jedny hrdinou, a pro druhé obyčejným komunistickým masovým vrahem.

4. Silné vazby na Československo

Ač se narodil jako Argentinec a proslul hlavně jako jedna z tváří kubánské revoluce, pojila Che Guevaru silná pouta i s tehdejším komunistickým Československem. Na našem území dokonce několik měsíců v utajení žil, stejně jako byl v Československu ukrytý vrah Lva Trockého Ramón Mercader. Guevara pobýval v konspirační vile v Ládví u Prahy, což nevěděly ani tehdejší československé zpravodajské služby. O československém pobytu Che Guevary v první polovině roku 1966 se tajné služby dozvěděly až o čtyři roky později a oficiální dokumenty pro jeho pobyt na našem území pod krycími jmény Manuel, Ramón Benitez a Adolfo Mena byly odtajněny až v roce 2010. Nadto Guevarovi ve funkci prezidenta kubánské národní banky radil i Valtr Komárek.

5. Neslavný konec revolucionáře

Jako vůdce kubánských guerillových vojsk byl Guevara spolu s několika svými vojáky polapen v Bolívii operací tamní armády podporované americkou CIA. Několika revolucionářům se podařilo uprchnout, ale Guevara byl bolivijským prezidentem René Barrienrosem poslán před popravčí četu. Zastřelen byl Che Guevara v odlehlé vesnici La Higuera vojákem Mario Teránem tak, aby střelná zranění vypadala jako zranění z boje. V Bolívii byl Guevara i pohřben a až v roce 1997 se podařilo dohodnout převoz jeho ostatků na Kubu, kde byly slavnostně znovu uloženy se všemi poctami. I dnes ho Kubánci oslavují jako padlého hrdinu, jehož ideály žijí dál.

A tady 6 zajímavostí o Fidelu Castrovi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články