fb pixel Hamáčkova vendeta: Předseda ČSSD po obhájení funkce „popravil“ Petříčka. Skončí na postu ministra zahraničí – G.cz
Vyhledávání

Hamáčkova vendeta: Předseda ČSSD po obhájení funkce „popravil“ Petříčka. Skončí na postu ministra zahraničí

Zdroj: profimedia.cz

Po ministrovi zdravotnictví Janu Blatném (za ANO) bude z vlády odvolán i ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). Shodou okolností se tak stalo necelých 48 hodin od doby, co vicepremiér Jan Hamáček obhájil funkci předsedy sociální demokracie, když na pátečním sjezdu strany porazil své stranické vyzyvatele Petříčka a Valachovou. Socanský Titanic míří ke dnu v přímém přenose.

Martin Miko
Martin Miko 12.4.2021, 10:48

Hamáček se zbaví ministra Petříčka

Obhájený předseda ČSSD Jan Hamáček podle všeho své pomsty nerad servíruje za studena, protože ještě o víkendu oznámil svému stranickému kolegovi Tomáši Petříčkovi, že má smůlu a ve vládě končí. V rámci pátečního online stranického srazu sociální demokracie se totiž hlasovalo o novém předsedovi ČSSD, a hned v prvním kole tuto funkci obhájil Hamáček, když díky 140 hlasům z 270 porazil své dva vyzyvatele – ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka a poslankyni Kateřinu Valachovou, kterou si z minulosti určitě pamatujete jako ministryni školství.

Po stranickém sjezdu následovala schůzka mezi Hamáčkem a Petříčkem, kterou stihli ještě v neděli večer. Z té vyplynulo, že předseda ČSSD už s Petříčkem coby ministrem zahraničních věcí nepočítá, a v nejbližších dnech bude proto odvolán z vlády. Petříček tuto informaci stručně sdělil ČTK, zatímco Hamáček na potvrzení nereagoval. „Mohu potvrdit, že jsem se na schůzce s Janem Hamáčkem dozvěděl o svém odvolání,“ potvrzoval Petříček v SMS.

Je pravdou, že Petříčka si na postu ministra zahraničí nepřál ani prezident Miloš Zeman, jenž se v nedělním rozhovoru pro Blesk.cz nechal slyšet, že jeho odvolání nebude v případě Babišova přání nijak blokovat. Zemanovi se Petříček nezamlouvá už delší dobu, a to především kvůli jeho veřejnému upozorňování na bezpečnostní rizika v rámci tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany. Petříček rovněž není zastáncem necertifikovaných vakcín z Východu, zatímco prezident ČR za ně dlouhodobě bojuje, i když je sám očkovaný vakcínou ze Západu. K výměně ministrů by podle všeho mohlo dojít už v pondělí. Podle všech informací by Petříčka měl nahradit současný ministr kultury Lubomír Zaorálek. Toho by pro změnu měl nahradit poslanec Jan Birke (ČSSD), který podle ČT nabídku už dostal a přijme ji.

Pokud jste si mysleli, že Petříček patřil k oblíbeným politikům v rámci ČSSD, tak mezi svými straníky tomu tak podle hlasování na sjezdu sociálních demokratů zřejmě nebylo. Celkem jednohlasně totiž dali najevo, že chtějí mít za předsedu Jana Hamáčka. V ČSSD očividně nechtějí cílit na nové a „progresivní“ levicové voliče, ale navázat na Paroubkovskou generaci a zaměřit se raději na takzvané obyčejné lidi. Bohužel rok 2006 skončil už před 15 lety a ČSSD tak trochu zaspala dobu a svým voličům nemá co nabídnout. Uplácení si voličů v podobě slibování zkrácení pracovního týdne v dobách, kdy se nacházíme v krizi a státní pokladna je skoro prázdná, rozhodně rozumně smýšlejícího voliče neosloví.

Podzimní volby nám každopádně ukážou, jestli si ČSSD s Hamáčkem v čele zaslouží zůstat v Poslanecké sněmovně, nebo ne.

Podobné články

Doporučujeme

Další články