fb pixel Komunistická ikona v uniformě s plnovousem a doutníkem: Poctu mrtvému Fidelovi Castrovi tehdy složil i Steven Spielberg nebo Kevin Costner – G.cz
Vyhledávání

Komunistická ikona v uniformě s plnovousem a doutníkem: Poctu mrtvému Fidelovi Castrovi tehdy složil i Steven Spielberg nebo Kevin Costner

Kromě doutníků byl Fidel Castro velkým milovníkem mléčných výrobků. Čokoládový koktejl si dopřával denně. Komunistickou utopii sice nevybudoval, ale rekordně dojivou krávu se mu vypěstovat povedlo. + DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Fidel Alejandro Castro Ruz, pro některé známý též jako El Comandante, tedy velitel či vůdce. Tento revolucionář a dlouholetý vládce Kuby zemřel přesně před pěti lety, v pátek 25. listopadu 2016. Pro jedny byl idealistou bojujícím za obyčejné lidi, pro druhé nesmiřitelným diktátorem. Jeho život byl nebývale pestrý a plný zajímavostí, které jste o něm možná nevěděli. Zde je několik z nich.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 25.11.2021, 10:20

1. Nemanželský syn nevhodného třídního původu

Fidel Castro se narodil 13. srpna 1926 španělskému imigrantovi Ángelu Castrovi a jeho služce Rině Gonzalesové. Jako nemanželské dítě byl ve škole šikanován. Mnohem větší problém mu ale posléze v jeho kariéře komunisty dělal způsob obživy jeho otce. Ten byl totiž podnikatel s cukrovou třtinou. Navíc však vlastnil plantáže, a zatímco žil se svou manželkou Marií Luisou Argotaovo, dítě měl se zneužívanou služkou. S tím si Castro poradil šalamounsky a vždy říkal, že spíše než synem kapitalisty je vnukem chudého galicijského farmáře, jehož rodina byla vyhnána na Kubu.

2. Dědic nevěrnických genů

Jestli něco Fidel Castro podědil po otci, pak to bylo sukničkářství. Castro se rád chvástal, že jeho postelí prošly stovky žen. Oženil se s prominentkou tehdejšího režimu, dcerou prezidenta Batisty, Mirtou Diaz Balartovou, s níž měl syna Fidela juniora. Nicméně manželství ztroskotalo během Castrova pobytu ve vězení, kdy omylem své ženě poslal dopis adresovaný milence Natalii Revueltové a naopak. S Revueltovou měl Castro dceru Alinu, následně se objevoval po boku několika oficiálních milenek a v roce 1980 se podruhé oženil s Dalií Soto del Valeovou. Toto manželství s pěti potomky trvalo až do Fidelovy smrti v roce 2016. Je ale pravděpodobné, že Fidel měl i další nelegitimní děti. Jednou z jeho milenek byla údajně i bývalá česká poslankyně za KSČM Zuzka Bebarová-Rujbrová, kterou měl El Comandante „okouzlit“ během jejího pobytu na Kubě.

3. Praktický uniformovaný vousáč s doutníkem

Když se řekne Fidel Castro, všichni si představí vousatého muže ve vojenské uniformě, který pokuřuje doutník. Na svém vzhledu si Castro zakládal, nicméně nebyl produktem nějaké politické image. To, jak vypadal, považoval otec kubánské revoluce za nadmíru praktické. Plnovous si nechal narůst proto, že tím šetřil čas strávený holením a mohl 10 minut denně, po které by se holil, věnovat jiným aktivitám. Uniforma pro něj kromě připomínek časů revoluce měla praktický význam, protože jako vojenský stejnokroj byla použitelná víceméně k jakékoliv činnosti. Sám Castro tvrdil, že se v ní cítí nejpohodlněji (ač ji na stará kolena vyměnil za pohodlnější teplákovky Adidas). Co se kouření doutníků týče, ze zdravotních důvodů toho Castro zanechal již v 80. letech.

4. Politický a řečnický rekordman

Fidel Castro se může pyšnit několika politickými rekordy. Jedním z nich je rekord v délce na veřejnosti proneseného projevu. V roce 1986 hovořil na sjezdu komunistické strany Kuby v Havaně v kuse 7 hodin a 10 minut. Nejdelší byl i jeho projev na půdě OSN, který trval 4 hodiny a 29 minut. Mimo to se Castro pyšní i tím, že na něj mělo být spácháno nejvíce neúspěšných pokusů o atentát, konkrétně 634. Některé z toho byly poměrně bizarní, jako třeba vybuchující doutník či podstrčení otráveného pudru na vousy. Z kategorie rekordů byla i délka jeho vládnutí. S více než 50 lety v čele Kuby byl svého času třetí nejdéle vládnoucí hlavou státu po thajském králi a britské královně Alžbětě II. Během Castrovy vlády na Kubě se ve Spojených státech vystřídalo hned deset prezidentů.

5. Závislák na mléku a chovatel nejdojivější krávy

Jestli je něco, na čem byl Fidel Castro opravdu závislý, nebyly to doutníky ani rum, nýbrž mléko a mléčné výrobky. Castro miloval nejen samotné mléko, které často popíjel místo vody k jídlu, ale také různé mléčné koktejly, sýry nebo zmrzlinové poháry. Jeho snem bylo vedle dosažení vítězství komunismu vyšlechtit nejdojivější krávu na světě, a na rozdíl od prvního jmenovaného se mu to i povedlo. Castrova kráva Ubre Blanca (Bílé vemínko) dokázala za den nadojit 110 litrů mléka, stala se hrdinkou kubánské propagandy a po smrti byla vycpána a vystavována v muzeích.

6. Muž, který rozdělil svět

Když Fidel Castro v listopadu 2016 zemřel, opět se naplno ukázalo, jak moc rozporuplnou osobností byl. Zatímco část populace celého světa oslavovala smrt nenáviděného tyrana, diktátora a muže přímo či nepřímo zodpovědného za desetitisíce zmařených lidských životů, našla se i poměrně početná část lidí, kteří jeho skon oplakávali. Kromě většiny Kubánců, pro něž Castro navždy zůstane milovaným otcem revoluce, z celého světa chodily kondolence od levicových lídrů, kteří projevovali soustrast nad odchodem velkého socialisty bojujícího za práva slabších. Mezi kondolujícími byl předseda Evropské komise Jean Claude Juncker, který Castra nazval hrdinou, kanadský premiér Justin Trudeau, jenž ho považoval za velkého vůdce svého lidu, nebo i předseda českých komunistů Vojtěch Filip. Obdiv Castrovi už za jeho života vyjádřili například Jack Nicholson, Steven Spielberg nebo Kevin Costner.A zde si můžete přečíst více o Fidelovi a jeho rekordní krávě.

Podobné články

Doporučujeme

Další články