fb pixel
Vyhledávání

Vraždící dvojka bez špetky empatie: Charles s Caril se neštítili zabít ani dvouleté dítě

Zdroj: Profimedia

Pro devatenáctiletého Charlese Starkweathera a jeho o pět let mladší přítelkyni Caril Ann Fugate to bylo spíše peklo, které po sobě zanechávali. Peklo ve znamení brokovnice, nože a jedenácti obětí, mezi nimiž byla i dvouletá holčička Betty Jean. Ano, zní to jako naprostá zvrhlost, ale bohužel to byla realita.

Martin Miko
Martin Miko 31.5.2024, 12:30

Vražedná dvojka, která se ničeho nebála

Charles Raymond Starkweather se narodil 24. listopadu 1938 v Nebrasce. Tento americký sériový vrah zabil v letech 1957 až 1958 jedenáct lidí. Zpočátku vraždil sám, ale později se k němu přidala jeho přítelkyně Caril Ann Fugate. Starkweather byl za své činy odsouzen k trestu smrti na elektrickém křesle, zatímco Caril byla propuštěna po odpykání sedmnáctiletého trestu. I takový může být osud zamilovaného páru.

Charles Starkweather se narodil do velmi chudých poměrů. Jeho otec, tesař, trpěl artritidou, což mu umožňovalo pracovat jen zřídka. Veškeré finanční zajištění rodiny tak bylo závislé na jeho matce Helen, která se živila jako servírka. Kvůli svému sociálnímu postavení se Charles stal snadným terčem šikany. Sebevědomí mu snižovala i vada řeči a křivé nohy.

Během školních přestávek se proto raději držel stranou a četl si komiksy. Snil o tom, že se jednoho dne stane akčním hrdinou a pomstí se všem, kteří ho ponižovali. Když o několik let později zesílil, začal svůj plán skutečně uskutečňovat. Jeho hlavním útočištěm se stala tělocvična, kde exceloval a mohl uvolnit svůj nahromaděný vztek. Proměnil se nejen fyzicky, ale i psychicky. "Mohl to být jeden z nejlaskavějších lidí na světě," řekl jeho přítel Bon von Busch. "Bohužel měl i temnou stránku. Když viděl na ulici muže lépe oblečeného než on, neváhal ho zmlátit," dodával. A nebyli to jen cizinci – své pěstí řešil i účty se spolužáky, kteří ho v minulosti šikanovali.

Charles Starkweather se seznámil s Caril Ann Fugate prostřednictvím její starší sestry, se kterou chodil předtím. Třináctiletá Caril ho natolik zaujala, že si našel práci poblíž její školy ve společnosti Western Union, aby mohl upravit svou pracovní dobu podle jejího rozvrhu a denně ji vídat. Jejich láska byla vzájemná. Caril nemohla odolat jeho vzhledu, který napodoboval jeho idol, a to Jamese Deana. Charlesovi kolegové si oddechli, když na několik hodin zmizel, protože jeho nadřízený ho považoval za velmi nekompetentního a říkal, že všechno musel Charlesovi vysvětlovat minimálně třikrát.

Tato situace nebyla udržitelná, a tak Charles brzy firmu opustil a stal se popelářem za minimální mzdu. To ale přineslo další problém. Předtím totiž naboural otcův ford, když se pokoušel naučit Caril řídit. Jeho otec se rozzuřil a následně ho vyhodil z domu. Charles se z toho všeho zřejmě pomátl a stal se nihilistou, přesvědčeným, že lidé jsou si rovni pouze ve smrti.

První vraždy se Starkweather dopustil v listopadu 1957. Blížily se Vánoce a on měl v plánu koupit své přítelkyni něco hezkého. Kam ale jít, když máte jednu kapsu prázdnou a druhou děravou? Přece na benzínku. Tam mu padl do oka plyšák. A jelikož neměl na zaplacení, dožadoval se po obsluze, aby mu umožnili hračku koupit na splátky. Robert Colvert, který měl zrovna tu noc službu, rázně odmítl. Charlese to samozřejmě rozčílilo. Ještě dvakrát se na benzínku vrátil, aby si koupil nějaké drobnosti, potřetí se objevil se šátkem na tváři a brokovnicí v ruce. Robert vytáhnul z kasy sto dolarů a pak nasedl do auta. Když dojeli na opuštěné místo, střelil jej Charles do hlavy.

V lednu 1958 se zbláznil nadobro. Napadlo ho, že se zastaví u rodičů své dívky Caril. Její nevlastní otec Marion Bartlett ho neměl moc v lásce a brzy došlo ke sporu. To ale neměl dělat, rychle totiž skončil s dírou v hlavě. Neunikla ani Carilina matka Velda se svou dvouapůlletou dcerkou Betty Jean. Ženu zastřelil, dítě bodl do krku a umlátil pažbou zbraně. I když pak Caril u výslechu svatosvatě tvrdila, že u toho nebyla, Charles tvrdil pravý opak. Ani tato děsivá událost jim však nestačila. Na řadu přišel ještě rodinný přítel, dvojice teenagerů a rodina bohatého průmyslníka.

Po vraždě zámožného podnikatele se začala situace pro dvojici stávat neúnosnou. Nejdříve chtěli utéct v luxusním autě, které ukradli z jeho domu, ale to by bylo příliš nápadné. Proto si vyhlédli nenápadný vůz Merla Collinsona, který stál opodál. Charles ho bez váhání zastřelil a chtěl s autem odjet, ale výstřel přilákal pozornost zástupce šerifa, který okamžitě zasáhl. Caril byla chycena hned, zatímco Charlese policie dopadla po hodinovém pronásledování.

Charles se přiznal ke všem jedenácti vraždám a 25. června 1959 byl odsouzen k popravě na elektrickém křesle. Caril byla odsouzena na doživotí, stala se nejmladší ženou v historii USA usvědčenou z vraždy prvního stupně, tedy s přímým úmyslem zabít. V roce 1976 ji však propustili na svobodu za dobré chování. Nějakou dobu žila v Michiganu, kde pracovala jako pomocná síla ve zdravotnictví. V roce 2007 se provdala za Fredericka Claira, který pracoval jako pozorovatel počasí pro Národní meteorologickou službu. Loni Caril požádala o vymazání záznamu o svém odsouzení za vraždy, ale její žádost byla zamítnuta.

Zdroje informací:

Wikipedia.org: Charles Starkweather

Wikipedia.org: Caril Ann Fugate

https://allthatsinteresting.com/charles-starkweather

https://www.witf.org/2024/02/29/book-chronicles-1958-killing-spree-that-may-have-started-fascination-with-murderers/

Podobné články

Doporučujeme

Další články