fb pixel Volební preference: Překvapení se nekoná a Česko se k urnám nehrne – G.cz
Vyhledávání

Volební preference: Překvapení se nekoná a Česko se k urnám nehrne

Zdroj: agentura STEM

Agentura STEM zveřejnila na svém webu další průzkum. Jak vypadají volební preference stran, které se uchází o poslanecké mandáty ve Sněmovně PČR, kdyby se volby uskutečnily na podzim 2019? Ejhle, žádné překvapení se nekonalo. Do poslaneckých lavic by tak pravděpodobně usedli zase naši staří známí.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 15.1.2020, 12:48

Česká republika, respektive její občané, evidentně po žádných velkých změnách netouží. Pokud budeme tedy věřit průzkumu, který STEM v prosinci provedl. "Situace v prosinci odráží váhavost a nerozhodnost," zdůvodňuje výsledek volebních preferencí STEM. Poukázal na "nebývale vysoké" váhání lidí nad účastí ve volbách do Sněmovny. Odevzdat svůj hlas chtělo pouze 54 procent lidí, volit neplánovala čtvrtina a 21 procent nebylo rozhodnuto. Občané, neměli byste se zastydět? Sedět v hospodě u piva a vést učené řeči o tom, jak to u nás za nic nestojí, to tak nějak umíme všichni. Ale jak říkáme my v redakci: „Nevolíš, nemáš právo remcat."

Ano, v čele stále ANO

Jak by to tedy v prosinci dopadlo? Zisk ANO se mírně snížil ze 34,9 procenta v listopadu na prosincových 33,6 procent. Možná je to tím, že podle STEM byl šéf hnutí a premiér Andrej Babiš nadále středem pozornosti se svými kauzami. ODS i Piráti si proti listopadu polepšili. Zatímco občanským demokratům vzrostla intenzita podpory od jejich příznivců, podpora Pirátů je ale poněkud kolísavá a nepříliš silná, uvedla agentura. "Jejich mladí voliči se o politiku nezajímají a ani jejich ochota jít volit není valná," doplnila. Uvidíme, jak zahýbou pirátskými preferencemi vystoupení skoro až divadelního charakteru, o které se poslední dobou tak rád stará poslanec Jakub Michálek. Komunistům v prosinci přibylo hlasů na 8,2 procenta z listopadových 7,1 procenta – ti jsou vážně taková „nesmrtelná teta“ naší politické scény. ČSSD zůstala na 6,4 procenta. Podle STEM je intenzita vazby příznivců k sociální demokracii velmi slabá. Nic ve zlém, pane předsedo Hamáčku, ale co s tím uděláte?

Malé strany - nejistá sezóna

"U malých stran je situace nejistá, odráží váhání a rozpaky. Změny tu mohou být i dost nahodilé. Tentokrát se ale TOP 09, STAN i KDU-ČSL dostaly přes pětiprocentní práh," uvedla agentura. Podpora lidovců stoupla proti listopadu z 5,5 na 6,4 procenta, u TOP 09 se zvýšila z 3,7 na 5,8 procenta a hnutí STAN naopak klesla z listopadových 7,2 na prosincových 5,5 procenta. “SPD ztratila dost významně, před Vánoci zjevně neměla silné protestní téma," napsal STEM. Strana by v prosinci dostala 5,6 procenta po listopadových 9,1 procenta. Tomio Okamura asi radostí neskáče. Svobodní by měli podporu 1,8 procenta a Zelení jednoho procenta účastníků voleb. A kdo má určitě smutný den, je Václav Klaus mladší. Jeho Trikolóra by ze Sněmovny v prosinci viděla možná tak vstupní vratu z venku. Sice se v některých dřívějších volebních modelech blížila k oněm magickým pěti procentům potřebným pro vstup do Sněmovny, ale dle STEMu by v prosinci získala půl procenta. Možná si ale pan předseda udělá na internetu jiný výzkum a jeho srdce zase zaplesá.

V průzkumu STEM mezi 29. listopadem a 10. prosincem odpovídalo 1083 lidí starších 18 let. Statistická chyba činila kolem plus minus dvou procentních bodů u menších stran, u větších kolem plus minus tří procentních bodů. Celý výzkum najdete na webových stránkách agentury STEM.

Podobné články

Doporučujeme

Další články