fb pixel Andrej Babiš je ve střetu zájmu, tvrdí Evropská komise! To je ale překvapení, co? Jste určitě nikdo nečekal – G.cz
Vyhledávání

Andrej Babiš je ve střetu zájmu, tvrdí Evropská komise! To je ale překvapení, co? Jste určitě nikdo nečekal

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Druhý audit, který Evropská komise přezkoumávala na žádost Andreje Babiše, je finálně a definitvně hotov. Výsledek asi nikoho nepřekvapí. I tento audit potvrzuje střet zájmů českého premiéra. Ve zkratce: Andrej Babiš dluží Bruselu prachy, ale otázka je, kde se vezmou?

Jan Studnička
Jan Studnička 6.1.2020, 10:05

Není to tak, že by Evropské komisi trvalo roky, aby zjistila, že tam má český premiér nějaký ten střet zájmů, protože Andrejův střet zájmů musíte vidět na sto kilometrů daleko. V noci. V mlze. S kyselinou v očích. Ale zjišťování detailů, právní argumentace a protahování z české strany z toho všeho dělá byrokratickou noční můru.

Právníci komise oznámili střet zájmů už více než před rokem a na to konto si EU objednala dva detailní audity Agrofertu, Babiše a jejich dotací. Loni pak byly audity poslány do Česka, jestli si ještě někde někdo přeje něco dodat. Premiér měl hodně připomínek, které pak musel nějaký nebožák v Bruselu poslušně zpracovávat. Ale teď je hotovo a audity jsou finální.

První audit se týká regionálních fondů, za které bylo postavené třeba Čapí hnízdo. Ten druhý audit se týká zemědělských dotací pro Agrofert. Podle zdroje serveru neovlivní.cz zpráva jasně říká, že: “Agrofert nemá nárok na dotace, protože premiér se evidentně koncernu zbavil jenom na oko.”

Česká republika tedy bude muset do Bruselu vracet peníze a pak by mohla nastat několikatýdenní superfraška, kdy se ministryně financí Alena Schillerová bude tvářit, jakože po Babišově Agrofertu vymáhá peníze pro Českou republiku. Kdybyste někdy potřebovali ukázkovou tragikomedii, tak tohle bude ono.

Dneska už víme, že nějaké porušování českých a evropských zákonů Babišovi politické body neubere, spíš naopak. Zatím to vypadá, že kdyby šel náš premiér vystřílet školu, vyhraje ANO v příštích volbách vládní většinu. Neovlivní ale poukazují na to, že tahanice kolem dotací mohou znamenat problém pro banky, které napůjčovaly Agrofertu horentní sumy. Celá kauza tedy může Babiše poškodit minimálně byznysově.

Podobné články

Doporučujeme

Další články