fb pixel Volby do Evropského parlamentu jsou za námi! Výsledky ukázaly, že ČSSD je definitivně mrtvá strana – G.cz
Vyhledávání

Volby do Evropského parlamentu jsou za námi! Výsledky ukázaly, že ČSSD je definitivně mrtvá strana

Volby do Evropského parlamentu jsou konečně za námi. V neděli po jedenácté hodině večerní proběhlo vyhlášení volebních výsledků, které nás velmi překvapily, a to hned v několika ohledech. Účast byla hruba o 10 % vyšší, než se původně předpokládalo, hnutí ANO sice zvítězilo, avšak s mnohem menším náskokem, než si představovalo, a ČSSD získala necelá 4 %, takže se do EP vůbec nedostala.

Martin Miko
Martin Miko 27.5.2019, 08:05

Dámy a pánové, to jsme opravdu nečekali

Velmi zajímavé výsledky přinesly letošní volby do Evropského parlamentu. Vítězem voleb se ze ziskem 21,18 % hlasů stalo hnutí ANO, které získalo 6 mandátů. Následovala strana ODS, která získala 14,54 % a 4 mandáty, Piráti se 13,95 % a třemi mandáty, koalice Stan a TOP 09 s 11,65 % a rovněž se třemi mandáty. Následovaly SPD a KDU-ČSL, které získaly po dvou mandátech a jedno křeslo si urvala i KSČM díky 6,94 % hlasů.

Velkým překvapením byla drtivá prohra ČSSD, která se do Europarlamentu vůbec nedostala. Ve volbách totiž obdržela pouhých 3,95 % hlasů, takže v Evropském parlamentu nebude mít žádného zástupce. Stejný osud potkal například i Teličkův Hlas či Svobodné.

Co se týče financování voleb, nejvíce do nich již tradičně investovalo hnutí ANO, které do kampaně vložilo 35 milionů korun. Následovala koalice STAN a TOP 09 s 15 miliony korun a ČSSD s 11 miliony. ODS, SPD a KDU-ČSL do kampaně investovaly po deseti milionech. Jediná strana, které se volby doslova vyplatily, jsou Piráti, kteří na příspěvcích na úhradu volebních nákladů vydělali zhruba 3 miliony korun. Velkým překvapením byla recesistická strana ANO, vytrolíme Europarlament, která díky zisku 1,56 % hlasů odbdrží od státu zhruba 1,1 milionu korun jakožto příspěvek na úhradu volebních nákladů.

Co říkáte na výsledky voleb vy? Zvítězil váš kandidát? Vypadá to, že se blýská na lepší časy, nebo se ukázalo, že volby do EP zajímají jen určitý okruh lidí? Na druhou stranu k volbám dorazilo téměř 30 % voličů, což v kontextu minulých volbe do EP není vůbec zanedbatelné číslo. Zdá se, že volební spam na sociálních sítích přeci jen trochu zabral!

A zde vás může překvapit kandidát Robert Vašíček z SPD, který se do Evropského parlamentu naštěstí nedostal.

Podobné články

Doporučujeme

Další články