fb pixel Vláda přitvrzuje: Hospody do 20 hodin, na dva týdny se zavřou divadla, posilovny a kina – G.cz
Vyhledávání

Vláda přitvrzuje: Hospody do 20 hodin, na dva týdny se zavřou divadla, posilovny a kina

Zdroj: vlada.cz

Tak nás čeká další zpřísnění opatření, která by měla vést ke zpomalení covidové epidemie a také k omezení počtu nově nakažených, kterých v těchto dnech přibývá. Ve středu bylo pozitivně testováno nově 5335 osob, což představuje zatím nejvyšší denní nárůst. Zvyšují se i počty pacientů, kteří musí být hospitalizovaní a také přibývá úmrtí.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 8.10.2020, 15:32

Opozice zuří

Epidemie způsobená novým typem koronaviru v Česku na ústupu není. Předseda ODS Petr Fiala se dnes nechal slyšet, že se vládě situace s koronavirem vymkla z rukou. "Situace je podle aktuálních informací extrémně špatná. Prosím Vás proto o odpovědné jednání. Musíme se pokusit šíření viru zastavit. Už to nemá nic společného s běžným politickým soupeřením. Nerespektováním nařízení se nevymezujete vůči Andreji Babišovi, Romanu Prymulovi či komukoli jinému," uvedl Fiala v tiskové zprávě. Podle Petra Fialy je třeba nyní odložit běžné politické soupeření. "Pak přijde čas, abychom vládě vystavili účet. Současný alarmující stav je obrovské selhání vlády a za to musí nést odpovědnost. Ale teď je naší primární společenskou povinností zastavit dynamické šíření covidu co nejrychleji," stojí také v prohlášení.

Piráti pro změnu žádají, aby protikoronavirová omezení byla oznamována spolu s náhradami ekonomických dopadů. "Říkal, že nyní řešíme zploštění křivky a kompenzace řešme až poté. S tím nesouhlasím. Za Piráty si myslím, že třeba dopady na kulturní odvětví, různé provozovatele volnočasových aktivit, ale i na restaurace jsou velmi drastické. Je potřeba dát jim jasný signál, že je stát nenechá ve štychu," uvedla místopředsedkyně strany Olga Richterová po jednání zástupců sněmovních stran s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Co již platí a co platit bude?

Co tedy platí nyní? Česko je v nouzovém stavu, v uzavřených prostorech se nesmí setkávat víc než deset lidí, venku dvacet. V těch nejvíce postižených regionech od pondělí přešli na distanční výuku studenti středních škol, uzavřené jsou vysoké školy. V platnosti jsou i další opatření z minulosti, jako například roušky ve vnitřních prostorách, omezené jsou návštěvy v nemocnicích a sociálních zařízení, zakázané jsou muzikálové a operní produkce.

Po dnešním jednání vlády, které bylo původně plánované až na zítřek, ale s ohledem na situaci kabinet formou videokonference zasedl již dnes, informoval ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) o nových omezení, která vstupují v platnost už od 9. října, tedy od zítra a další pak od pondělka 12. října.

Od pátku 9. října budou budou uzavřeny posilovny, tělocvičny, bazény a další vnitřní prostory, kde se provozuje nějaký sport. Co se týče restaurací a hospod, tak ty budou otevřeny pouze do 20 hodin. U stolu smí nově sedět pouze 4 lidé. Do obchodního centra můžeme maximálně ve dvou lidech. Zavřené zůstanou také zoologické zahrady. Veškerá tato opatření mají mít za cíl omezit kontakt mezi lidmi. Po 14 dnech bude vláda posuzovat situaci a následně se rozhodne o tom, co bude dál.

Prymula zdůraznil, že od pondělí 12. října budou zavřená kina, divadla a další kulturní zařízení, a to po dobu 14 dnů. Akce uvnitř budou i nadále moct být provozovány v počtu 10 osob, u venkovních akcí to bude jako doposud 20 lidí. Totéž platí i pro zrušené sportovní aktivity. Uzavřena budou vnitřní sportoviště, venkovní však zůstanou. A nepodíváme se ani na hrady a zámky. Co se týká svateb, tak omezení nastanou až 19. října, jak bylo původně naplánováno.

Ministr školství Plaga oznámil, že na 26. a 27. října uděluje ve školách volno a prodlouží tak podzimní prázdniny na celý týden. Zároveň dochází ke změnám na druhé stupni základních škol. Žáci se budou ve školách střídat po týdnu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články