fb pixel Nouzový stav je zpět. Opatření mohou zpřísnit, připustil Prymula. Zároveň vkládá naději do vakcíny – G.cz
Vyhledávání

Nouzový stav je zpět. Opatření mohou zpřísnit, připustil Prymula. Zároveň vkládá naději do vakcíny

Zdroj: Profimedia.cz

Volby jsou za námi a nouzový stav, který bude trvat po dobu 30 dnů, je před námi. Ministr zdravotnictví upozornil veřejnost, že v případě, že lidé nebudou dodržovat opatření, tak vláda bude muset přitvrdit. Co by to pro Česko znamenalo? To prozatím nikdo neví, nicméně scénář, který by se podobal březnovému nouzovému stavu podle premiéra Babiše očekávat nemáme. Uzavírat společnost podobně jako v Izraeli nebo Madridu prý Česko prozatím nebude.

Martin Miko
Martin Miko 5.10.2020, 10:13

Vláda nakoupí vakcíny za 150 milionů

Nouzový stav je zpátky a s ním i velká řada opatření, které se nás od pondělí 5. října 2020 znovu týkají. „Pokud 30 až 40 procent obyvatel země nebude respektovat současná opatření, pak budou muset být opatření tvrdší,“ oznámil ministr zdravotnictví Roman Prymula v rámci tiskové konference a zároveň potvrdil, že chce na konci tohoto týdne, v pátek 9. října, představit další souhrn opatření, která mají zastavit potenciální šíření koronavirové epidemie. Vše samozřejmě závisí na šíření koronaviru covid-19 a počtu nakažených v Česku.

V rámci pondělní tiskové konference Roman Prymula uvedl, že se Česká republika chystá nakoupit 3 miliony dávek vakcíny proti koronaviru, kterou v současnosti vyvíjí firma Astra Zeneca. Tři miliony dávek prý pokryje dávku pro 1,5 milionu osob a naší zemi to bude stát zhruba 150 milionů korun. Do Česka by měly vakcíny dorazit už na konci tohoto roku, jak se předpokládá. Podle Smlouvy s Evropskou unií by mělo Česko získat až 7 milionů dávek, nicméně Česko se rozhodlo prozatím nakoupit jen necelou polovinu, aby mělo rezervu na případný nákup od jiných výrobců, potvrdil Prymula.

A jak to bude s novými opatřeními? Vzhledem k tomu, že na našem území platí ode dneška po dobu 30 dnů nouzový stav, tak budou platit i nová pravidla, která se razantně dotknou našeho života. U stolu v restauracích, které mohou být otevřené pouze do 22 hodin, budou lidé smět sedět u jednoho stolu v počtu maximálně 6 osob. Po dobu dvou týdnů budou zrušeny i všechny velké hudební koncerty, opery nebo muzikály. Zpívat se nesmí ani během bohoslužeb nebo při hodinách hudební výchovy. Co se týče škol, je důležité se řídit takzvaným epidemiologickým semafórem. V okresech s červenou a oranžovou barvou budou muset střední školy přejít na distanční výuku.

Na dva týdny budou venkovní akce pro maximálně 20 osob a vnitřní dokonce pro maximálně 10 osob. Výjimku samozřejmě dostává rodina, zaměstnanci nebo například jednání státních orgánů. Zajímavé je, že se výjimky vztahují například na posilovny nebo aquaparky, které pojedou ve stejném režimu jako předtím. Veškerá sportovní utkání se budou konat i nadále, ale bez diváků.

Podle ministra zdravotnictví připadá v budoucnu v úvahu i úplný lockdown jako je tomu v Izraeli, nicméně premiér Andrej Babiš si nic takového nepřeje. "Vypnout ekonomiku na 14 je to jedno z řešení. Samozřejmě to nikdo nechce udělat, ale pokud se nedobereme poklesu, tak právě krátkodobé omezení řada států udělala," řekl o víkendu Prymula pro iDnes. Čísla totiž pořád rostou a lidé podle Prymuly nerespektují současná nařízení státu. Uvidíme, co přinesou následující dny a týdny.

Podobné články

Doporučujeme

Další články