fb pixel Velikonoce 2020 budou bez koledníků i kostelů, vládní nařízení budou platit i přes svátky – G.cz
Vyhledávání

Velikonoce 2020 budou bez koledníků i kostelů, vládní nařízení budou platit i přes svátky

Zdroj: G.cz

Hody, hody, doprovody, ani do kostela ani do hospody! Tak by se daly shrnout Velikonoce 2020. Zůstanou zavřené kostely, restaurace a bude pořád platit karanténa, takže krizový štáb důrazně vyzývá Čechy, aby se nesdružovali ani o svátcích.

Jan Studnička
Jan Studnička 23.3.2020, 12:58

Velikonce bez mlácení žen

Dnes by měl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oficiálně požádat vládu o prodloužení ochranných opatřetí, které se zavedly kvůli epidemii nemoci COVID-19 způsobené novým typem infekčního koronaviru. A nikdo nepochybuje, že mu bude vyhověno. Šéf ústředního krizového štábu Roman Prymula už minulý týden pro média řekl, že opatření by se v ideálním případě mohla pomalu začít rozvolňovat po Velikonocích.

Tradice netradice, ženy se letos zkrátka budou muset obejít bez toho, aby je ve dveřích přes zadky šlehali a svými tvrdým alkoholem nasáklými hubami olíbávali vzdáleně povědomí sousedi z druhé strany vesnice. Je jasné, že mezi ženami musí panovat atmosféra hlubokého zklamání.

Nedá se ale nic dělat, karanténa bude platit i přes svátky, právě ty by totiž mohli být epidemiologicky vzato extrémně nebezpečné. Společné vandrování po ulici, sundávání roušek na pití panáků, případně košty vín a slavnostní mše v kostelech, všechny tyto věci by nám mohly ublížit.

Městu a světu

České Velikonoce ale nejsou jediné, které utrpí zásahem pandemie. Itálie, jak víme, dostala z evropských zemí koronavirem ten nejtvrdší zásah a právě teď je největším ohniskem nákazy na světě. A uprostřed Itálie je Řím a uprostřed Říma je Vatikán.

Papež už před pár dny navštívil soukromě jen v doprovodu několika členů švýcarské gardy kostel sv. Marcela v Římě, kde se modlil za konec pandemie k údajně zázračnému kříži, který měl v roce 1522 ukončit ve městě morovou epidemii. Vzhledem k přísným opatřením taky nikoho nepřekvapí, že hlavní velikonoční mši bude poprvé v moderní historii papež sloužit soukromě v doprovodu několika málo lidí.

Včera ale ohlásil, že velice mimořádně udělí požehnání Urbi et Orbi, tedy městu a světu, již tento pátek. Tohle požehnání se jinak dává pouze na Vánoce a Velikonce. Zároveň vyzval světovou veřejnost k solidaritě a vzájemné pomoci.

Podobné články

Doporučujeme

Další články