fb pixel Vláda omezuje pohyb všech osob na území České republiky, celková karanténa je tady – G.cz
Vyhledávání

Vláda omezuje pohyb všech osob na území České republiky, celková karanténa je tady

Zdroj: WikiMedia

Vláda Andreje Babiše ve snaze zastavit šíření koronaviru nově nařídila celostátní karanténu a zákaz vycházení, tedy jen do práce, nakoupit a domů. Kombinujeme přístupy Španělska i Itálie.

Jan Studnička
Jan Studnička 15.3.2020, 14:39

Co se od zítřka stane?

Jak se nějakou chvíli předpokládalo a od poledního premiérova výstupu na Primě tak nějak čekalo, vláda zavedla kompletní karanténu, tedy zákaz volného pohybu všech osob po území České republiky. Ve snaze udržet ekonomiku v chodu však Andrej Babiš chce, aby co nejvíc lidí pořád chodilo do práce, takže budeme moci jít do práce, na nákup, pokud to je nutné navštívit nejbližší, případně jim skočit na nákup... no zkrátka, když to bude nutné, doopravdy nutné, můžete jít ven. Jinak máte sedět doma.

Další nařízení se týkají toho, jak se máte venku chovat, když už teda venku jste. Vláda nařizuje držet si minimálně dva metry odstup od ostatních lidí, používat ochranné prostředky, pokud je máte. Jestli máte, tak gratulujem. Jestli ne, zkuste si něco doma spíchnout. Preferují se bezhotovostní platby a obecně všechno, co omezí kontakt s jinými lidmi je vítáno.

Zaměstnavatelům je doporučeno, aby své zaměstnance vypouštěli na placené dovolené a umožňovali práci z domova. Pokud je to aspoň trochu možné. Extrémně důležitá věc, doručování a zásilky poběží i nadále. Jo a pozitivní zpráva, podání daňových přiznání se posouvá do začátku července.

Zkrátka od dnešní půlnoci najíždíme na vážně ostrý režim. A má trvat až do 24. března. Pak uvidíme.

Na co čekáme?

Karanténní opatření slouží především k tomu, aby se počet nakažených rozložil do delšího časového období a zdravotní systém se potýkal s relativně nízkým číslem pacientů po delší dobu. Alternativou je totiž přetížení jednotek intenzivní péče a zdravotnický kolaps.

Zatímco Česko se vydává cestou přísných opatření, kterými mimo jiné kompenzuje nezodpovědnost obyvatel a nedostatek zdravotnických pomůcek, jako jsou například roušky a respirátory, jiné státy se vydaly jinými směry. Například Velká Británie se rozhodla na několik měsíců izolovat starší část populace a nechat většinu lidí, ať se prostě nakazí a vytvoří si imunitu. Od Borise Johnsona je to velký gamble.

Pokud budete mít naléhavý dotaz ohledně koronaviru, můžete se obrátit na nově zřízenou linku 1212. Právě se zavádí, čísla 112 a 155 jsou přípustné v případě ohrožení života. Nejnaléhavější otázku nicméně můžeme odpovědět už teď a bohužel nemáme dobré zprávy: Bohužel už je to tak, končí Účtenkovka.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články