fb pixel V Ústeckém kraji budou očkovat i praktici, severočeské nemocnice mají ale výhrady k centrálnímu systému – G.cz
Vyhledávání

V Ústeckém kraji budou očkovat i praktici, severočeské nemocnice mají ale výhrady k centrálnímu systému

Zdroj: Krajská zdravotní

Nemocnice Ústeckého kraje sdružené pod Krajskou zdravotní si plácly se Sdružením praktických lékařů. Znamená to, že na vakcinaci proti koronaviru se budou podílet i praktici. Podmínkou je samozřejmě dostatek vakcín. Malé dodávky vakcín trápí i Ministerstvo zdravotnictví. Podle Ústecka je však trhlin v plánu více. Jako příklad lze uvést centrální systém očkování.

Jan Studnička
Jan Studnička 8.1.2021, 17:04

Vakcíny

Na úterní tiskovce ministr Jan Blatný představoval očkovací strategii Ministerstva zdravotnictví zastřešenou centrálním registračním systémem. Dodal, že nejde o finální verzi a že právě teď je systém v připomínkovém procesu. Dále řekl, že do pátku 8. ledna, tedy do dnešního dne, bude prostor pro podávání připomínek.

A přinejmenším hejtman Ústeckého kraje připomínky mít bude. „Je to tam nastavené jinak, než si představujeme. Vadí nám to, že centrální systém nám má nastavovat, jak my budeme očkovat, bez ohledu na to, jak jsme na to připraveni, jak jsme vybaveni vakcínami, jak jsme vybaveni personálem, jak jsme vybaveni technicky,“ řekl hejtman kraje Jan Schiller.

Množství vakcín a množství personálu - to jsou dvě neznámé, které teď sužují celé české zdravotnictví. Na zmiňované tiskovce ministr Blatný řekl, že jediné, co teď brzdí očkování v Česku, jsou právě dodávky vakcín, nebo lépe řečeno, jejich nedostatek. Zatím se očkují hlavně zdravotníci v první linii. Nejinak je to právě i v Ústeckém kraji, kde byli očkováni pracovníci z Masarykovy nemocnice.

Praktičtí lékaři

Důležité je chránit tu druhou neznámou - personál. Zatímco počet nakažených v zemi nebezpečnou rychlostí stoupá, lůžkové kapacity našich nemocnic začínají sahat na strop svých možností. Technika a lůžka samotná stále jsou. Ostatně na Letňanech „leží ladem“ nepoužívaná polní nemocnice. Hlavním problémem však zůstává nedostatek personálu.

To bude mimochodem problémem i ve chvíli, kdy už vakcíny budou k dispozici a bude nutné začít v krátké době očkovat velké množství lidí. Z toho důvodu dnes severočeské nemocnice uzavřely dohodu se Sdružením praktických lékařů ČR v Ústeckém kraji. „Vítáme jednoznačně postoj našich kolegů z řad praktických lékařů, kdy většina je připravena zapojit se do očkování proti covid-19. Nebudeme nikomu zastírat, že i naše kapacity jsou prostě zcela logicky omezené,“ říká ředitel Krajské zdravotní, MUDr. Aleš Chodacki.

Předseda ústecké větve Sdružení praktických lékařů dodává, že drtivá většina praktiků v kraji je připravena očkovat, pokud dostanou vakcíny a jiné materiály. A mimochodem, kam ani praktický lékař nemůže, tam vyrazí mobilní očkovací týmy. Bohužel není potvrzeno, jestli se jim bude říkat vakcinomobily.

Podobné články

Doporučujeme

Další články