fb pixel Očkovací systém se spouští v polovině ledna, na zdravé a mladé lidi se dostane v létě – G.cz
Vyhledávání

Očkovací systém se spouští v polovině ledna, na zdravé a mladé lidi se dostane v létě

Zdroj: Profimedia.cz

Pět milionů očkovaných bude v Česku pravděpodobně koncem léta. Očkuje se už teď, ale centrální systém se spouští na ostro od 15. ledna. Na zdravé a mladé lidi se pravděpodobně dostane až v létě. Zatím ministerstvo přepočítává PSA. To a ještě mnohem více z tiskovky ministra zdravotnictví.

Jan Studnička
Jan Studnička 5.1.2021, 15:33

Očkování

Očkovací strategii má Česko podle ministra Blatného připravenou od Vánoc a jsme tedy dobře přichystáni. Na dnešní tiskové konferenci představil metodiku očkovacího systému a zcela upřímně to zní jako logistická noční můra. Ale minimálně se zdá, že se zdravotnictví pokouší myslet na všechno. Experti budou připomínkovat metodiku do pátku, kdy se plán schválí vládou.

Ministr zdůraznil, že od začátku Vánoc se zvýšilo v průzkumech procento lidí, kteří jsou ochotni se nechat naočkovat. Šli jsme z nějakých pětačtyřiceti procent na pětašedesát. Samotný plán očkování má čtyři fáze, právě jsme ve fázi 1a, vakcinace probíhá centralizovaně a vakcíny dostávají zdravotníci, lidé, kteří pečují o seniory, samotní senioři v domovech důchodců a podobně. Další půjdou ve fázi 2b na řadu osoby nad osmdesát let, pak lidé se zvýšeným zdravotním rizikem a nakonec ve fázi 2a zbytek populace.

A teď k samotnému praktickému hledisku. Vakcinace bude probíhat centrálně, půjde se přes kraje. Člověk se zaregistruje online, napíše o sobě všechny dostupné informace a systém mu přidělí prioritu, na základě které se stanoví termín nebo ideálně hned oba dva očkovací termíny. Jakmile se dostavíte a proběhne vakcinace, systém si vás uloží a vy si budete moct vyzvednou certifikát, například na Czechpointu, pokud ho budete potřebovat. Třeba k cestě do zahraničí.

Systém by měl výrazně urychlit a ulehčit celý proces. Samozřejmě lidem, kteří se v digitálním prostoru neorientují, bude moct pomoci rodinný příslušník, lékař, případně lze zavolat na callcentrum.

Vypadá to, že vakcinace národa nemůže přijít dostatečně brzo. Hlavním limitem jsou v tuto chvíli dodávky vakcín.

Fialový PES

Na trochu přízemnější notu, ministerstvo zdravotnictví mění způsob výpočtu indexu PES. Nejde o žádnou radikální změnu, pouze je třeba zahrnout do výpočtu rozdíl mezi podílem infikovaných zjištěných pomocí PCR testů a pomocí antigenních testů. Jak ministr upozornil, vysoké procento nakažených na PCR je v pořádku, pohybuje se kolem čtyřiceti procent a “jsou to lidé, kteří jsou na ten test z nějakého důvodu posláni” vysvětloval Blatný. Problém je relativně vysoké procento antigenních testů, kam chodí lidé “z ulice”. Tam je i těch zhruba šest procent, které máme, příliš vysokých.

Jednu hodnotu tedy při výpočtu PES-skóre nahradí nový ukazatel. Vychází z počtu hospitalizovaných pacientů, kteří nejsou zachycení v komunitě během čtrnácti dnů. Podle vrchního národního zdravotního statistika Ladislava Duška je to přechod hladký, protože i s novou metodou výpočtu máme pro všechny nedávné dny stejné hodnoty, ale předejdeme tomu, aby nám antigenní testy začaly ve skóre dělat bordel.

Během následujících několika dnů až týdnů asi do nižšího stupně nepůjdeme.

Podobné články

Doporučujeme

Další články