1. Nový objev: Bramborový táta
Na Colours nováčkem nejsou, pro mě byl ale Bramborový táta objevem, na který mě navedl kolega Miko. Právě z jeho rodných končin na severu země totiž tento skvost pochází. Česká specialita nabízí jídla světových názvů i chutí. Základem jsou pečené brambory, k nimž dostanete vrchovatou porci toho, co si vyberete; šunky, sýra, oliv, uzeného lososa... Za mastnější dipy, ale jinak vynikající véču na začátek festivalu 8/10!
2. Nejlepší párek: Dog'n'roll
Párek v rohlíku dávno není dvacetikorunová záležitost ze stánku u metra. Existují podniky přímo zaměřené na hot dogy a food truck Dog'n'roll je jedním z nich. Pokud je na nějakém festivalu potkáte, jejich párek si určitě dejte. Od speciální klobásky přes lahodné omáčky až po naprosto dokonalou mléčnou bulku si všechno dělají sami a ta láska je z toho úplně cítit! 11/10
3. Aktuální trend: Belgické hranolky
Před lety se vyrojila tuna hamburgráren, pak začaly být trendy zmíněné hot dogy, pak donuty, wafle a teď frčí belgické hranolky. Belgické hranolky jsou speciální tím, že se fritují dvakrát, a to ve vepřovém sádle nebo v hovězím loji, aby se neutralizovala chuť brambor. Stánků nabízejících tuhle lahůdku bylo na Colours mnoho. Nejdelší fronty byly před Faency Fries, což je v Ostravě hit už pár let, já zkusila nové Happy Fries, které mě bohužel neučinily happy ani trochu. Mastné, avšak neslané hranolky i švestková omáčka byly velkým zklamání. 3/10.
Chuť jsem si spravila až slastně lahodnými hranclemi od Pana Hranolky, ty mě dostaly do kolen. Anonymní festivalový dav o nich mluvil nadšeně, takže to byl must-taste. K ideální porci dostanete laviny zakysané smetany s utřeným česnekem, případně jinou omáčku dle výběru. Můj žaludek se po nich cítil jako holka, co právě odchází od booty callu; ví, že nejpozději do hodiny se bude nenávidět, ale teď je v blaženém uspokojeném zenu. Rozhodně musíte vyzkoušet!
4. Sladká výjimka: angažovaná palačinka
Nejen smážem je člověk živ a i na festivalu občas přijde chuť na sladké. Palačinka je taková klasiky, oproti původnímu plánu jsem se ale rozhodla nezkoušet ani Palačinky s úsměvem, ani Nejdelší palačinky. Vyhlídla jsem si bezejmenný stánek, kterému šéfoval pán se srandovně nasazenou čepičkou. Při pohledu na moji kartičku "press" se tázal, zda nejsem od Babiše a fakt se mu ulevilo, když jsem řekla, že ne. Vzhledem k tomu, že měl stánek nedaleko MAFRA Café a přejmenované, nicméně stále Agrofert stage, mě to trochu zmátlo, stejně jako nálepka "Evropa je náš domov" na jeho vaflovači. Obří palačinku s banánem a čokoládou měl ale dokonalou, tak akorát vláčnou i křupavou. Mlsný jazýček se neptá, sorry!
5. Král obhájil titul aneb Nad langoš není
Mým cílem nebylo jen zničit svoje zažívání, nabourat přísnou letní dietu a ochutnat co nejvíc festivalového smáža, ale také zjistit, které jídlo je na takovéto akci to nejpraktičtější Pro mě to byl vždycky langoš a ani letos tento nekorunovaný vládce fesťáků o svůj trůn nepřišel. Na Colours jsou nejvyhlášenějí Pálavské langoše, ale kousek za Gongem se nachází červený vozík s nápisem "Domácí langoše", kde luxusní krmi chystají tři generace žen z jedné famílie. Obří koláč křehkého těsta zalitý nejlevnějším kečupem a posypaný nejlevnějším sýrem, to vše za 50 korun. Přesně takhle to má vypadat. Zasytí vás to, takže se neopijete, případně vystřízliví, abyste mohli pít dál. Bůh žehnej králi!
6. Bizár akce: Palačinka Hawai
O pizze Hawai toho bylo napsáno mnoho, jedni ji milují (třeba já), druzí nesnáší. Variací pokrmů na tento způsob, tedy doplněných o ananas, existuje mnoho, s palačinkou Hawai (šunka, sýr, ananas) jsem se tedy ale ještě nesetkala. Ostrava je skutečně bohem zapomenuté místo...
A tady 5 důvodů, proč byste letos měli jet na (ne)festival High Jump.