fb pixel Nespoutanost, zábava, originalita. Trojice ochucených piv inspirovala české umělce – G.cz
Vyhledávání

Nespoutanost, zábava, originalita. Trojice ochucených piv inspirovala české umělce

+ DALŠÍCH 8 FOTEK + DALŠÍCH 9 FOTEK

Na velmi speciálním úkolu pracovali v poslední době tři čeští umělci. Vladimír Strejček, Mára Čmára a Karel Cettl tvořili pestrobarevné malby a spojili tak vlastní svobodu a nespoutanost, s nimiž se ostatně pojí jak každá umělecké duše, tak i značka ochucených piv Desperados.

Speciální projekt 29.7.2021, 07:30

Práce byla pro všechny tři zmíněné umělce určitě zajímavá. Díla, z nich každé představuje jednu z příchutí - Original, Mojito a novinku Sangré, totiž vznikala reverzně. Co to znamená? Jednoduše to, že výtvarníci nejdříve namalovali to, co se jinak vždy tvoří jako poslední!

Aby barvy dobře držely…

Malovalo se navíc na průhledné plexisklo, protože díky tomu mohla ilustrátory při tvoření sledovat kamera. A to byla pro uměleckou trojici výzva, protože například museli sami přijít na to, jaké barvy budou na plexisklo ideální, aby spolu nereagovaly a dobře držely.

„Každý jsme se snažili pro jednotlivé malby zvolit přístup, který je nám vlastní a který nás charakterizuje. Probudili jsme v sobě volnost, nesvazovali jsme se přílišnými přípravami. Naopak jsme na ‚plátno‘ z plexiskla přenesli inspiraci, která se zrodila v ten moment. Vybili jsme ze sebe maximum,“ říká k projektu Vladimír Strejček, jeden z umělců a šéf studia DRAWetc., které zapojené ilustrátory sdružuje.

Podpořit umění může každý

Práce tří umělců má však i další rozměr. Bude vystavena v Nadačním domě Pekárna v Praze 7, který je součástí Nadace pro současné umění a zájemci dostanou šanci je vydražit. Aukce se bude konat online, a to na portálu Aukro.cz a kdo si jedno z děl pořídí, může ho těšit pocit, že přispěl na současné umění. Celý proces vzniku maleb je navíc možné prohlédnout si důkladně na facebookových stránkách Desperados.

Piva Desperados jsou ochucená a vyladěná tequilou, jejich cílem je v těch, kteří je pijí, podněcovat temperament a svobodu osobnosti s důrazem na to, že každý z nás je jedinečný a originální.

Dvojici Desperados Orignal a Mojito letos doplnila novinka: Sangré. Vedle nezbytné tequily v ní najdete tóny červených hroznů a směs koření. Odvázat se a vyzkoušet jednu z příchutí by měli určitě i „nepivaři“.

Koho inspirovalo Desperados?

Vladimír Strejček

Ilustracím se věnuje už od roku 1998, v současnosti tvoří také komiksy. Založil přední české vizuální studio DRAWetc. Podílel se na tvorbě grafiky pro přebaly několika hudebních alb, knih, na řadě storyboardů i animací. V roce 2013 stál u zrodu soutěže Raw Art Wrestling, které se účastní ilustrátoři z celého světa.

Marek Kulhavý alias Mára Čmára

Ilustrátor z pražské umělecké scény, který se zaměřuje na ilustrace editorialů, obálek časopisů, plakátu a komiksů. Jeho tvorba se vyznačuje výraznou barevností a kombinací analogových a digitálních médií.

Karel Cettl

Mladý nadějný ilustrátor se zálibou v concept artu, komiksech a ilustracích. Stojí například za ilustracemi ke komiksové adaptaci slavné básnické sbírky Kytice. Vystudoval paleontologii, vášeň pro život v dávných dobách se projevuje i v jeho umělecké tvorbě.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články