Hvězda jménem Prymula
Mít za sebou dobrý PR tým je základ, pokud chcete uspět na české politické scéně. Hnutí ANO se už dlouhá léta daří „nalepit se“ na populární osobnosti, které mají lidé rádi. Z minulosti si například vzpomeňme na Jaromíra Jágra, který se dokonce objevil i v reklamě na Vodňanskou drůbež, nebo na Richarda Krajča z kapely Kryštof, která až do loňského roku spolupracovala s Babišovou bývalou firmou Agrofert. Nyní se hnutí ANO podařilo „ulovit“ další populární osobnost, která může pomoct ke zvýšení volebních preferencí Andreje Babiše.
Vzhledem k tomu, že se v půlce března 2020 stal Roman Prymula předsedou Ústředního krizového štábu vlády České republiky aktivovaného kvůli epidemii onemocnění COVID-19, začal se objevovat logicky objevovat ve všech médiích. V rámci několika průzkumů se navíc ukázalo, že Roman Prymula patří k nejdůvěryhodnějším osobnostem z vládních představitelů, které informují o koronaviru, takže se nemůžeme divit, že se toho hnutí ANO rozhodlo využít. Prymula přitom působí jako náměstek ministra zdravotnictví Adama Vojtěchta, avšak k hnutí ANO nepatří ani nikdy nepatřil. V roce 2014 dokonce chtěl kandidovat v senátních volbách za Stranu práv občanů – Zemanovci, jenže svou kandidaturu nakonec stáhnul.
4. dubna 2020 se však zároveň Prymula objevil na internetových stránkách ANO v kolonce „naši lidé“, což on samotný okomentoval tak, že do hnutí nevstoupil a ani nemá v plánu zde kandidovat. Manažer hnutí ANO Jan Richter však toto obhájil pro Deník N tím, žebyl Roman Prymula náměstkem nominovaným ministrem za hnutí ANO, díky čemuž se stal ústřední postavou v boji s pandemií. V rozhovoru pro DVTV však Prymula naznačil, že bude chtít být i nadále apolitický a do žádné strany nevstupovat. Nicméně i prezident Miloš Zeman oznámil o víkendu, že vyznamená Prymulu největším státním vyznamenáním, tedy řádem Bílého lva.
Otázkou je, jestli toho v současnosti nejpopulárnější český epidemiolog v budoucnosti nevyužije, vzhledem ke své současné oblibě. Vypadá to na dobrou příležitost nahnat si pozitivní politické body do budoucna, jako se to v minulosti podařilo například Jiřímu Drahošovi nebo Markovi Hilšerovi, kterým prezidentská kandidatura pomohla uspět ve volbách do Senátu.
O Prymulovi přitom ještě před pár týdny nikdo nevěděl, přitom se však v médiích několikrát objevil v rámci mnoha kauz, které zahrnovali například prosazování zřízení samostatné kliniky tradiční čínské medicíny, do které měla čínská firma CEFC investovat 300 milionů korun. V té době zastával Prymula pozici ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové. Rovněž se o něm psalo jako o muži, který byl napojený na firmu Biovomed, která měla provádět klinické výzkumy, avšak vlastníkem firmy byla jeho dcera, což vzbuzovalo domněnky o možném střetu zájmu.