fb pixel Trump, kolaborant s Putinem? Babiš, estébák a zloděj? Děkuji, nechci – G.cz
Vyhledávání

Trump, kolaborant s Putinem? Babiš, estébák a zloděj? Děkuji, nechci

Populisté se množí, jejich moc sílí a opozice leží na dně. Dno je dobré proto, aby se tam člověk rozhlédnul, pochopil a odrazil se. Ani v USA, ani v České republice ale asi nikdo nic pochopit nechce.

Petr Boháček
Petr Boháček 2.8.2018, 11:31

Nový průzkum veřejného mínění ukazuje tvrdou realitu. Andrej Babiš je bezkonkurenčně nejpopulárnějším politikem. Kritika jeho paktování se s SPD či KSČM, trestní stíhání za podvod se sankcí 5 až 10 let a prokázaná spolupráce s STB, to všechno mělo na jeho pověst nulový efekt. Babiše totiž nezná jen 1 procento lidí, zatímco takový Hamáček je neznámý pro 18% lidí, Pospíšil pro 23%, Fiala pro 15%. Všechny kauzy a kontroverze jsou jednoduše nástrojem pro zviditelnění, kterou doplňuje omáčka vykonstruovaná jeho špičkovým PR týmem.

Stejně tak v USA dokáže Trump podobně všechnu kritiku využít ve svůj prospěch. Po konferenci s Vladimírem Putinem, která vypadala jako konference dvou ruských prezidentů, co odmítají americké důkazy o ruském vměšování do prezidentských voleb, sklidil tvrdou kritiku od vlastních republikánů i konzervativních médií jako jsou Fox News. Výsledek? Jeho podpora posílila a u republikánských voličů je to dokonce 88%. Pouze George W. Bush měl větší podporu, a to po 11. září. Voliči Trumpovi taky věří více než své vlastní rodině.

Dredy a zmrzlina na Trumpa a Babiše

Demokraté se ho sice snaží nálepkovat jako amerického zrádce a kolaboranta s Putinem, to ale na Trumpovu silně nacionalistickou image prostě nefunguje. Stejně to je u Babiše. Ten řekl jako první, že všici kradnú. Takže snaha udělat z něj symbol korupce v ČR navzdory tomu, že to tak může být, také vůbec nefunguje. Okamura je zase sám imigrant, tak jak by mohl být rasista?

Negativní reklama je taky reklama. Pro populisty je negativní reklama ale přímo pozitivní. Těží už jen z toho, že se o nich vůbec mluví. A pokud média na někoho útočí, asi něco dělá dobře. To platí pro Okamuru, Babiše i Trumpa. Neustálé hysterické útoky opozice, ať demokratů nebo stran takzvaného demokratického bloku, jsou pro ně ziskem. Opozice proti populistům je zjednodušená na levný anti-babišismus a anti-trumpismus, který jen vyčkává, až se ti tolik nenávidění lídři sami střelí do nohy.

V Čechách je jediným silným vyzyvatelem Babiše předseda Pirátů Ivan Bartoš coby populární dredař, kterého nezná jen 8% lidí. V USA zatím v průzkumech prezidentských voleb 2020 vede o 7 bodů nad Trumpem bývalý Obamův víceprezident Joe Biden, známý všem jako velký milovník zmrzliny. Recept na populisty tak možná bude dredatý zmrzlinář. V tomhle horku by to mohlo fungovat.

A tady 5 kandidátů, na které by američtí demokraté měli vsadit v příštích volbách.

Podobné články

Doporučujeme

Další články