fb pixel Trable Borise Johnsona: Koleduje si o „tvrdý“ brexit a druhou vlnu pandemie – G.cz
Vyhledávání

Trable Borise Johnsona: Koleduje si o „tvrdý“ brexit a druhou vlnu pandemie

Zdroj: Facebook - Boris Johnson

Britský premiér Boris Johnson „překvapil“ veřejnost tím, že vyzval konzervativní poslance k tomu, aby ho podpořili ke zrušení části dohody o brexitu. Díky tomu si znepřátelil část poslanců, voličů, a nyní čelí vzpouře mezi svými vlastními lidmi. Snaha vytvořit zákon o vnitřním trhu, který by porušoval závazky země, se může Johnsonovi vymstít.

Martin Miko
Martin Miko 14.9.2020, 12:07

Boris Johnson bojuje na více frontách

Když minulý čtvrtek skončilo již osmé kolo jednání o podobě budoucí Velké Británie a vztahů mezi EU, tak velká část konzervativních poslanců nevěřila svým uším. Britský premiér Boris Johnson je totiž vyzval k tomu, aby podpořili jeho nápad zrušit část dohody o brexitu. Johnsonovým cílem je podpořit vládní návrh zákona o vnitřním trhu. Podle BBC však tento návrh porušuje dohodu o brexitu, která byla podepsána v minulém roce. Rovněž porušuje i závazky Londýna, které se týkají hospodářské konkurence a celního režimu v Severním Irsku.

Podle dohody by totiž neměly být zavedeny žádné kontroly na zboží mezi Severním Irskem a zbytkem Velké Británie. Britská vláda by navíc měla mít výlučné pravomoci v rámci otázek státní podpory firem. Nicméně Johnson „překvapil“ konzervativní poslance k podpoře zákona, který je podle něj naprosto klíčový a prý má zabránit v tom, aby si zahraniční země nebo mezinárodní organizace rozdělovaly moc v zemi.

EU přitom varovala Británii z možného porušování zákona zrušením části dohody o brexitu. Velká Británie si prý zadělává na problémy, které by mohly skončit u soudu. EU chce, aby nebyla porušována mezinárodní dohoda, jinak prý potopí všechny obchodní smlouvy s Velkou Británií. Dnes by přitom měla proběhnout informativní schůzka mezi EU a VB, v rámci které se vše bude řešit intenzivněji.

Borisův plán prý odsoudili například předsedové tří sněmovních výborů, státní tajemníci dvou ministerstev, a dokonce i bývalí premiéři Major a Mayová. Negativní ohlasy se ozývají i ze strany Skotska. Někteří britští politici se obávají, že kvůli Johnsonovi by mohla celá situace nakonec skončit takzvaným „tvrdým“ brexitem, což by vedlo k hospodářské pohromě Velké Británie.

Situace ve Velké Británii přitom není snadná ani v ostatních ohledech. Země se například potýká s obrovským nárůstem v počtu nakažených osob koronavirem, který způsobuje nemoc Covid-19. Denně se v zemi nakazí přes 3 tisíce osob a čísla stále stoupají. Británie proto musela opět začít omezovat pohyb v některých oblastech. Boris Johnson čelí kritice i za to, že Britům slíbil velké testování občanů až v řádech milionů osob. To se samozřejmě nestalo a lidé se jeho populistickém výkřiku spíše vysmáli. Velká Británie zažívala přitom nejhorší čísla v dubnu a v květnu, kdy bylo v zemi až 6 tisíc nakažených denně. Po klesajících číslech o letních prázdninách se však situace opět začala zhoršovat, takže se Britové obávají toho, co bude v příštích měsících.

Pro Čechy pracující ve Velké Británii není situace také příliš jednoduchá. Od konce srpna totiž musí všichni cestující z Česka absolvovat karanténu na 14 dnů. To samozřejmě komplikuje život lidem, kteří v zemi pracují. V mnohých případech se jedná například o zdravotní sestry nebo pečovatelky, kterých je aktuálně v ostrovní zemi absolutní nedostatek.

Podobné články

Doporučujeme

Další články