fb pixel Boris Johnson – G.cz
Vyhledávání

Boris Johnson

Britský politik Boris Johnson, celým jménem Alexander Boris de Pfeffel Johnson, se narodil 19. června 1964 v New Yorku. V letech 2016 až 2018 zastával post britského ministra zahraničí. V roce 2019 se stal nástupcem Theresy May ve funkci premiéra. 

Johnson je vzdáleným příbuzným britské královské rodiny a dalších evropských monarchů. Jeho prababička byla nelegitimní dcerou prince Paula von Württemberga. Má také rusko-židovské předky, což vysvětluje jeho křestní jméno Boris.

Není známý pouze jako politik a zastánce brexitu, ale také jako publicista. V rozmezí let 1999 až 2005 vedl časopis The Spectator.

Je členem Konzervativní strany a v letech 2001 až 2008 byl členem dolní komory Parlamentu Spojeného království, kde byl ministrem ve stínové vládě.

Od 4. května 2008 do 9. května 2016 byl starostou Londýna, na tomto postu jej vystřídal člen Labouristické strany Sadiq Khan.

Od 13. července 2016 do 9. července 2018 byl britským ministrem zahraničí. Patří mezi kritiky Evropské unie, zvláště pak společné měny. Stál v čele tábora, který podporoval referendum o brexitu. Delší dobu se o něm mluvilo jako o možném nástupci Theresy May.

Když May v květnu 2019 oznámila, že odstoupí ze svých funkcí (předsedkyně strany a premiérka), byl Johnson považován za vážného kandidáta. 23. července 2019 oznámili konzervativci, že se skutečně stane novým premiérem. Podpořilo jej 92 153 členů strany, jeho protikandidát, kterým byl ministr zahraničí Jeremy Hunt, získal přibližně jen poloviční počet hlasů.

Johnson pronesl projev, ve kterém zdůraznil, že Velká Británie odejde z EU k 31. říjnu 2019. Do té doby se chtěl pokusit znovu zahájit jednání o brexitové dohodě, v tomto ohledu však zůstal Brusel neoblomný. Johnson zcela odmítal irskou pojistku, EU však na tomto bodě trvala. Z brexitu k 31. říjnu 2019 nakonec sešlo. Došlo k posunutí termínu brexitu na 31. leden 2020.

Odklad brexitu do konce ledna 2020 schválily členské země EU dne 28. října 2019. Poté Dolní sněmovna schválila zákon, který předložil premiér Johnson. Podle tohoto zákona byly ve Spojeném království vypsány na čtvrtek12. prosince 2019 předčasné parlamentní volby.  Jejich vítězem se stala Konzervativní strana, která získala absolátní většinu. Johnson v pátek 13. prosince 2019 pronesl ve svém projevu, že Velká Británie odejde z EU k 31. lednu 2020. Uskutečnění brexitu má pro něj nejvyšší prioritu. Díky volebnímu vítězství  budou moci konzervativci dokončit brexit dle svých představ.

Pozitivní test na koronavirus

Dne 27. března oznámil, že byl pozitivně testován na nový koronavirus. Prozradil, že má mírné příznaky a je v izolaci. Svůj úřad vykonával po určitou dobu z karantény. V neděli 5. dubna zamířil do londýnské Nemocnice svatého Tomáše. V pondělí odpoledne 6. dubna se jeho stav zhoršil a byl přesunut na jednotku intenzivní péče.  Jeho zastupováním byl pověřen šéf britské diplomacie Dominic Raab. Johnson se začal postupně zotavovat a po propuštění z nemocnice se uchýlil na venkovské sídlo Chequers. Do úřadu se vrátil v pondělí 27. dubna. 

Další články