fb pixel Čeká nás změna, až si Britové vezmou svoje fish&chips a zmizí z EU? No, hned to asi nebude, ale... – G.cz
Vyhledávání

Čeká nás změna, až si Britové vezmou svoje fish&chips a zmizí z EU? No, hned to asi nebude, ale...

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Zcela upřímně, od února se toho pro běžného občana až tak moc nezmění, ale změny přijdou a budou přicházet postupně. U spousty věcí ještě není rozhodnuto, jak bude vypadat výsledek, ale Boris Johnson se zjevně rozhodl radši vykročit do neznáma, než tu komedii protahovat nadále. Takže, co víme?

Jan Studnička
Jan Studnička 31.1.2020, 11:33

Co se pro nás změní?

Dva dny poté, co Nigel Farage ztrapnil svým proslovem v Evropském parlamentu celou Británii, Spojené království opravdu a finálně opouští Evropskou unii. Všichni zamáčkněme slzu, budou nám chybět, i když Brexitem navždycky zruinovali slovní spojení “odejít po anglicku”.

Prvním únorem Velká Británie vstupuje do takzvaného přechodného období, ve kterém ještě pro spoustu lidí zůstanou věci nezměněny a během kterého bude Británie s EU vyjednávat další a další dohody. Pořád se například dostanete do Británie jenom na občanku a může to takhle zůstat až do konce roku, ale možná padnou některá rozhodnutí dřív, takže pokud se chystáte na ostrovy někdy na podzim nebo v zimě, měli byste pomalu začít zařizovat pas. Na ten by mělo být možné Velké Británie vycestovat bez víza na dobu až tří měsíců.

Studenti by si měli pospíšit, pokud chtěli v rámci programu Erasmus letět právě do Británie. Erasmus je totiž evropský program. Britové sice tvrdí, že udělají všechno proto, aby zůstal v chodu, ale žádné pojistky na to nemají. Ani žádné páky, popravdě. Což je leitmotiv brexitu. Takže pokud chcete studovat v Británii, musíte naskočit do konce roku 2020, pak se může zvyšovat školní a podobně.

Do konce roku 2020 byste si taky měli naobjednat co nejvíc věcí přes internet, protože od začátku příštího roku se může vyšplhat clo až na dvanáct procent a může se zvyšovat daň. Stejně tak nikdo netuší, jak celá tahle věc ovlivní poštovné, takže… před Vánoci vykupte ASOS.

A další a další nákupní problémy, tak například reklamace se od ledna 2021 ztíží. Evropský trh má totiž jednotná pravidla a reklamovat do “třetích zemí” může být potíž, proto čtěte podmínky nákupu. Až budete o Vánocích vykupovat ten ASOS.

Jo a bacha, od roku 2021 končí v Británii ten super jednotný evropský tarif na volání po Evropě za stejnou cenu.

Co se pro nás změní tam?

Náročnější to samozřejmě budou mít lidé, kterým v Británii leží nějaký byznys. Tak například lidé, kteří už teď na ostrovech pracují, si budou muset požádat o status “usedlíka” (settlement status) případně “před-usedlíka” (pre-settled status), aby mohli v Británii dál žít a pracovat. A pokud chcete začít pracovat až po brexitu, budete muset po příjezdu požádat o “European Temporary Leave to Remain” (Euro TLR) a bude vám umožněno zůstat až na šestatřicet měsíců.

A od ledna 2021 zavede Británie imigrační politiku podobnou té australské, kterou ostatně tak moc obdivoval Donald Trump. Jde o bodový systém, který upřednostňuje ty, kteří “mají Británii co nabídnout”. Vládou určované profese budou mít výhodu oproti ostatním, vědci budou vítáni vždycky.

Pro podnikatele, kteří s Británií obchodují se následujících pár měsíců nezmění nic, ale od roku 2021 se něco stane. Jen nevíme co. Británie chce uzavřít smlouvu o volném obchodu, ale chce si zachovat cla. A i když EU stojí o co nejužší spolupráci, nikdo teď nedokáže říct, nakolik se obchod ztíží. Plus vyjednávat smlouvu o volném obchodu není operace na měsíce, ale na roky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články