fb pixel Testovací testování žáků by mělo v Česku proběhnout už ve čtvrtek – G.cz
Vyhledávání

Testovací testování žáků by mělo v Česku proběhnout už ve čtvrtek

Zdroj: Profimedia.cz

Dnes ráno měl Andrej Babiš odletět do Rakous, aby tam pokoukal, jak testují žáky ve škole. Nakonec byl nucen cestu zrušit, protože by musel čekat, až se zvedne mlha, a pak by se nestihl vrátit na jednání vlády, která má dnes probírat pandemický zákon. Novinářům jenom řekl, že zkušební testování žáků proběhne pravděpodobně ve středočeských Sedlčanech a ideálně už ve čtvrtek.

Jan Studnička
Jan Studnička 15.2.2021, 11:26

Rakouský scénář

To, jak premiér Andrej Babiš drandí po Evropě s tím, že se různě vyptává, co a jak lidem v různých zemích funguje, má asi působit, že vůdce země reálně něco dělá. Ale zatím to jenom vypadá, že Babiš nemá tušení o existenci telefonu. Jeho zatím poslední cesta měla vést do Rakouska, kde měl probrat testování školáků na virus.

Rakušané mají systém, v němž na každého žáka čeká ráno na stole tyčinka, kterou si udělají výtěr pouze z vnitřního kraje nosu a po kontaktu s přiloženým roztokem se pak do čtvrt hodiny zjistí, je-li žák nakažen, nebo ne. Alespoň mladší žáci. Starší mají testy s půlhodinovým procesem, asi že jsou trpělivější. Mladší žáci si dělají test dvakrát týdně, starší žáci se dělí na dvě skupiny. Jedna chodí do školy v pondělí a úterý, druhá ve středu a čtvrtek, v pátek je společná online výuka.

Vidíte, jak to všichni krásně chápeme? Ani jsme na to nepotřebovali létat vládním speciálem do Rakouska.

Nouzový stav

Abychom byli úplně upřímní - Andrej Babiš nakonec nikam neletěl. Stihl na letišti Kbely oznámit novinářům, že by zkušební testování žáků mělo proběhnout už tento čtvrtek „v Sedlčanech myslím“, aby nakonec letiště opustil po zemi. Mlha se totiž odmítala zvednout, let musel být odložen a premiér by se nestihl vrátit na jednání kabinetu.

Vládu teď čekají rušné dva týdny. Navzdory Poslanecké sněmovně jim hejtmani dali ještě dva týdny nouzového stavu, a když si kabinet uvědomil, že jim doopravdy může nouzák kdykoli skončit, rozhodli, že by mohli trochu zamakat na pandemickém zákoně. Jinak Babišovi nezbudou na podzim důchodci, kteří by šli k urnám. Tedy k volebním urnám.

Součástí jednání vlády má být i nabídka antigenních testů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články