fb pixel Po Maďarsku vyrazil premiér do Srbska: Babiš se chce učit od země, která očkuje neschválenou vakcínou – G.cz
Vyhledávání

Po Maďarsku vyrazil premiér do Srbska: Babiš se chce učit od země, která očkuje neschválenou vakcínou

Zdroj: vlada.cz

Český premiér Andrej Babiš míří do Srbska. Společně se svým expertním týmem virologů a epidemiologů tam bude řešit vakcinační strategii země, a také se potká s prezidentem Aleksandarem Vučičem a premiérkou Anou Brnabičovou, se kterými chce probrat integraci Srbska do EU. Rovněž má v plánu navštívit očkovací centrum, kde se možná i dozví, proč má Srbsko dostatek vakcín, zatímco Česká republika ne.

Martin Miko
Martin Miko 10.2.2021, 13:02

Babiš míří do Srbska

Po návštěvě Maďarska se premiér Andrej Babiš rozhodl poučit i v Srbsku, kam dnes dopoledne vyrazil společně s expertním týmem virologů a epidemiologů. Podle všech informací je jejich společný plán více než nabitý. Kromě setkání s prezidentem a premiérkou se zde budou řešit i strategie společné s očkováním proti covidu-19, které jde Srbsku očividně lépe než nám. Srbsko totiž proočkovalo přes půl milionu lidí, takže v průměru na počet obyvatel patří mezi špičku. „Srbsko očkuje ve velkém. V průměru na obyvatele patří mezi nejlepší na světě, takže nás budou zajímat jejich zkušenosti. Mají zkušenosti s vakcínami, které nebyly v EU schváleny,“ prozradil český premiér před cestou na Balkán.

„Srbsko je v současné době jednou z nejrychleji očkujících zemí v Evropě, a to především díky blízkým vztahům s Čínou, od které v lednu převzalo dodávku jednoho miliónu vakcín značky Sinopharm. Dalšími vakcínami, jejichž dodávky srbská vláda vyjednala, jsou pak značky Pfizer/BioNTech a Sputnik V. Slíbené počty vakcín, které měly být v prvním měsíci roku dodány ze strany těchto výrobců, ovšem nabraly zpoždění, a to především u vakcíny Sputnik V, které bylo místo 250 tisíc dóz dodáno necelých 50 tisíc,“ uvedl odborník na západní Balkán a analytik institutu EUROPEUM Žiga Faktor. Důležité je však připomenout, že u vakcíny Sinopharm doposud nebyla zveřejněna třetí fáze klinického testování a Srbsko je prozatím jedinou evropskou zemí, jež ji pro očkování obyvatelstva schválilo. Na druhou stranu je za nežádoucí účinky vakcíny zodpovědný stát, což je pro Srby možná alespoň trochu uklidňující fakt.

Andrej Babiš před cestou do Srbska prohlásil, že Česká republika maďarskou cestou nepůjde a co se týče ruské vakcíny Sputnik, tak se počká na její schválení Evropskou lékovou agenturou (EMA). Srbsko nic takového neřeší, a proto je možná nejrychleji očkující zemí v celé Evropě. Nicméně Srbové si sami mohou vybrat, jakou vakcínou se nechají očkovat a na výběr mají kromě té ruské i čínskou vakcínu Sinopharm. Vzhledem k tomu, že je v České republice nedostatek schválených vakcín, uvažuje Česká republika o tom, že by se poohlédla právě v Číně nebo v Rusku.

Rusové zatím ještě nepožádali Evropskou lékovou agenturu o schválení jejich vakcíny, ale prozatím jsou pouze ve fázi vědeckého poradenství, a proto není prozatím známé ani přibližné datum možného schválení vakcíny. Nezapomínejte na to, že jestli vám je pod 40 let, tak vás očkování čeká nejdříve za půl roku a do té doby už možná do Česka dorazí schválené vakcíny od Pfizeru a BioNTechu, ale to v půlce ledna nikdo neví.

Očkování v České republice probíhá od 27. prosince a za celých 1 a půl měsíce zde bylo očkováno 2. dávkou necelé 1 % populace. K tomu abychom se zbavili pandemie bychom však potřebovali, aby bylo proočkováno minimálně 70 % obyvatelstva, což znamená, že při současném tempu nám to bude trvat zhruba 10 let. Ano, víme, že vakcíny nejsou nikde na světě, a že lidé, kteří koronavirus covid-19 prodělali, jsou několik měsíců imunní. Nicméně všechna tato fakta by měla naše vláda brát v potaz, a ne náš držet zavřené doma nouzovým stavem. Podle odhadů je totiž promořená zhruba třetina obyvatel ČR, což není zanedbatelné číslo.

Podobné články

Doporučujeme

Další články