fb pixel Nouzový stav končí, Německo zavírá hranice. Hejtmani jednají, co teď – G.cz
Vyhledávání

Nouzový stav končí, Německo zavírá hranice. Hejtmani jednají, co teď

Zdroj: Profimedia.cz

Institut Roberta Kocha oznámil, že Česko je Německem považováno za vysoce rizikovou oblast a zpřísňuje režim na hranicích. Mezitím se hejtmani krajů scházejí, aby vymysleli, co dál, když teď nemáme nouzový stav.

Jan Studnička
Jan Studnička 12.2.2021, 13:06

Německo

Od neděle zavádí Německo na hranicích kontroly a průjezd do země bude povolen pouze zdravotníkům a přepravcům zboží. Západní sousedé nás označili jako epidemické riziko už loni v září a situace se od té doby vlastně jenom zhoršuje, takže jejich krok je zcela logický. Společně s Českem je na stejném seznamu i Slovensko a rakouské Tyrolsko.

Tomáš Kafka, český velvyslanec v Německu, řekl pro ČTK, že mu to silně připomíná březen loňského roku a že se snad brzy všechno vrátí do normálu. Podle Institutu Roberta Kocha jsme nyní země s extrémním výskytem nových mutací koronaviru a poslední ventilátor do rakve jsme včera zatloukli tím, že sněmovna odmítla prodloužit nouzový stav.

Hejtmani

Se situací na hranicích vyvstává otázka, co se teď bude dít s nouzovým stavem, a tedy protiepidemickými nařízeními. Do velké míry mají v rukou situaci hejtmani jednotlivých krajů, a ti jsou tak trochu rozděleni podle sněmovních linií.

Hejtmani opozičních stran uvažují nad vyhlášením stavu nebezpečí pro jednotlivé kraje, což by úřadům dalo určité omezené možnosti k vyhlašování protiepidemických opatření. Na druhé straně hejtmani vládních stran hodlají dnes odpoledne žádat vládu o vyhlášení nouzového stavu.

Zatím je jisté jen to, že nouzový stav končí nedělí 14. února a cesta na západ je zase jednou uzavřena.

Podobné články

Doporučujeme

Další články