fb pixel V síti – G.cz
Vyhledávání

V síti

Celovečerní dokumentární film V síti otevírá téma zneužívání dětí na internetu.

Premiéra filmu: 8. března 2020

Režie: Vít Klusák, Barbora Chalupová

Natáčení dokumentu V síti probíhalo zejména v M3D Studiu, kde byly vytvořeny dětské pokojíčky pro tři plnoleté herečky, které působí velmi mladým dojmem, a mohly tak přesvědčivě komunikovat prostřednictvím webkamer a sociálních sítí s virtuálními predátory. Autoři filmu se snaží zviditelnit, s čím se v online prostoru potýkají zejména děti ve věku od 11 do 13 let. Ze statistik vyplývá, že před třetinou českých dětí někdo prostřednictvím webkamery masturboval.

Příběh filmu se netočí pouze u monitoru počítače, ale vede až k osobním schůzkám, na kterých se mladé herečky setkaly s virtuálními predátory v reálném světě. Vše pod dohledem ochranky a skrytých kamer. Během natáčení museli tvůrci několikrát komunikovat s policií. Vše bylo pod dohledem odborníků z oblasti psychologie, sexuologie a práva. Natáčení se účastnila také ředitelka Linky důvěry.

Dokumentaristé Vít Klusák a Barbora Chalupová založili falešný profil dvanáctileté Týnušce. Za pouhých pět hodin na tento profil zareagovalo více než 80 mužů ve věku 26 – 63 let. Alarmují jí, že většinou přišli s erotickou nabídkou. Kvůli tomu se rozhodli o tomto závažném tématu natočit celovečerní film. Dokument pojali jako psychosociální experiment.

Dokumentaristé chtějí spojit uvedení snímku s osvětovou kampaní na českých školách. Peníze na postprodukci a případný doprovodný program se tvůrci rozhodli získat prostřednictvím crowdfundingové kampaně. Potřebnou částku se jim podařilo získat za několik málo dní.

Dokument V síti vzniká v produkci Hypermarket Filmu, koproducentem je Česká televize.