V síti Víta Klusáka uvízly desítky pedofilů: Dokument otevírá téma zneužívání dětí na internetu – G.cz
Vyhledávání

V síti Víta Klusáka uvízly desítky pedofilů: Dokument otevírá téma zneužívání dětí na internetu

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Internet je džungle plná predátorů a nejvíce ohroženou skupinou jsou děti, které se stávají oběťmi úchyláků. Svědectví o tom přinese chystaný celovečerní dokument V síti, který vzniká pod režijní taktovkou Víta Klusáka a Barbory Chalupové. V plánu je také osvětová kampaň.

Václav Roman
Václav Roman 15.5.2019, 08:00

Problém, na který je třeba upozornit

Vzrůstající počty zneužitých dětí na českém internetu vybičovaly dokumentaristu Víta Klusáka k tomu, aby na toto téma upozornil. Původně plánoval natočit virální video, ale ukázalo se, že tato problematika je mnohem vážnější a začal vznikat celovečerní film V síti, který Klusák spolu s Barborou Chalupovou pojali jako psychosociální experiment.

Na počátku založili na portálu Lidé.cz falešný profil dvanáctileté dívky a byli zvědaví, co se stane. Nemuseli čekat dlouho, během pár hodin měli více než osm desítek reakcí od mužů ve věku 26 až 63 let. Většinou s erotickým podtextem.

Statistiky jsou alarmující, podle nich se téměř třetina českých dětí setkala na internetu s někým, kdo před nimi prostřednictvím webkamery masturboval.

Pamatujete, jak vám rodiče, když jste byli malí, ustavičně opakovali, ať se nebavíte na ulici s cizími lidmi? Ze statistik vyplývá, že každé druhé dítě s cizími lidmi chatuje a až pětina by neodmítla osobní schůzku. Autoři projektu chtěli poukázat na nebezpečí, se kterým se potýkají nejčastěji děti ve věku 11 až 13 let.

Virtuální predátoři neboli pedofilové se často maskují pod falešnými dětskými profily, aby mohli snáze oslovovat své „vrstevníky“. Jejich nechutné triky bývají sofistikované, loudí po svých obětech intimní fotografie, a když je získají, přejdou do ofenzívy a začnou děti vydírat, že je zveřejní, pokud neudělají, co po nich požadují.

Jenomže v tomto případě se z lovců stali lovení. Klusák a Chalupová vybrali tři herečky, které vypadají mladší, než ve skutečnosti jsou. Všechny tři byly v době natáčení plnoleté a všechny tři hrály dvanáctileté dívky. Tvůrci vytvořili ve studiu tři dětské pokoje, ve kterých se herečky „zabydlely“. Ve studiu vznikla také koupelna. Záhy se ukázalo, že internet má velkou spoustu temných zákoutí, kde se ukrývá množství úchyláků toho nejdrsnějšího zrna.

V síti - trailer

Došlo i k osobním schůzkám

Natáčení probíhalo pod dohledem expertů, mimo jiné se jej účastnili ředitelka Linky bezpečí, sexuoložka, psycholožka či právník.

Nezůstalo jen u chatování a videohovorů. V několika případech filmaři natočili skrytými kamerami také osobní setkání dívek s úchyláky, jejichž tváře budou ve výsledném filmu rozmazány. Film má být varováním, že on-line svět je vším možným jen ne bezpečným místem, kde se nemůže dětem nic stát.

Tvůrci chtějí uvedení snímku spojit s osvětovou kampaní na českých školách. Peníze na postprodukci filmu a doprovodný program se rozhodli získat prostřednictvím crowdfundingové kampaně. Požadovaný finanční obnos se jim podařilo sehnat během několika dní a kromě filmu se tak na většině českých škol dočkáme preventivního programu. Tvůrci plánují v rámci této kampaně pořádat školní projekce (vznikne i kratší a sexuálně neexplicitní verze filmu) a diskuze s odborníky.

A zde si můžete přečíst o tom, jak Bohdan Sláma natáčí svůj první historický film.

Podobné články

Doporučujeme

Další články