fb pixel Český lev 2021: Nejlepší film je Šarlatán
Vyhledávání

Český lev 2021: Šarlatán je nejlepším filmem roku. Sošku má i dokument V síti

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

28. ročník Českých lvů zná své vítěze. Nejlepším filmem uplynulého roku je podle České filmové a televizní akademie (ČFTA) Šarlatán. Slavnostní večer se odehrál bez živých diváků, jen za účasti nominovaných tvůrců a také minulými ročníky prověřeného moderátora Václava Kopty.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 6.3.2021, 22:19

Krajina ve stínu ovládla České lvy 2021

28. ročník Českých lvů zná své vítěze, a to i navzdory stále probíhající pandemii koronaviru. Nejlepším filmem roku 2020 se stal Šarlatán Agnieszky Holland. Ten se dostal i do užších nominací na Oscara. Zda má šanci postoupit ještě dál, to se dozvíme 15. března, kdy budou kompletní nominace na Ceny Americké filmové akademie odtajněny. Zároveň Šarlatán získal Českého lva za nejlepší režii, kameru a zvuk a bodoval také v jedné herecké kategorii. Proměnil tak 5 z celkem 14 nominací. Nejvíc nominací, dohromady 15, obdržela historická Krajina ve stínu Bohdana Slámy. Ta nakonec zvítězila v celkem šesti kategoriích.

Nejlepším dokumentárním snímkem je podle očekávání V síti, nejnavštěvovanější český film loňského roku. Nejlepší televizní minisérií se stal skvělý Herec režiséra Petera Bebjaka s výtečným Janem Cinou v hlavní roli. Nejlepším televizním seriálem jsou Zrádci, šestidílný thriller Viktora Tauše a Matěje Chlupáčka, který získal i Cenu ČFK.

Nejlepším hercem v hlavní roli je Ivan Trojan za roli léčitele Jana Mikoláška v Šarlatánovi. Pro oblíbeného herce je to již sedmý Český lev do sbírky. Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli podle ČFTA předvedla Magdaléna Borová v kůži Marie Veberové ve filmu Krajina ve stínu. Nejlepším hercem ve vedlejší roli se stal Jiří Mádl za part Plecha ve filmu Modelář. Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli si odnesla díky Krajině ve stínu a postavě Anny Svitkové herečka Petra Špalková.

Kompletní přehled výsledků si můžete prohlédnout níže:

Nejlepší celovečerní film: Šarlatán

Nejlepší dokumentární film: V síti

Nejlepší televizní film nebo minisérie: Herec režiséra Petera Bebjaka

Nejlepší televizní seriál: Zrádci režisérů Viktora Tauše a Matěje Chlupáčka

Nejlepší animovaný film: Barevný sen režiséra Jana Baleje

Nejlepší krátký film: Anatomie českého odpoledne režiséra Adama Martince

Nejlepší režie: Agnieszka Holland za film Šarlatán

Nejlepší scénář: Ivan Arsenjev za film Krajina ve stínu

Nejlepší herec v hlavní roli: Ivan Trojan za film Šarlatán

Nejlepší herečka v hlavní roli: Magdaléna Borová za film Krajina ve stínu

Nejlepší herec ve vedlejší roli: Jiří Mádl, film Modelář

Nejlepší herečka ve vedlejší roli: Petra Špalková, film Krajina ve stínu

Nejlepší kostýmy: Zuzana Bambušek Krejzková, Krajina ve stínu

Nejlepší kamera: Martin Štrba za film Šarlatán

Nejlepší střih: Jan Daňhel za film Krajina ve stínu

Nejlepší zvuk: Radim Hladík jr. za film Šarlatán

Nejlepší hudba: Jakub Kudláč za film Krajina ve stínu

Nejlepší scénografie (výprava): Martin Kurel (in memoriam) za televizní film Marie Terezie II

Nejlepší masky: Adriana Bartošová a René Stejskal za film Havel

Cena Magnesia Litera za nejlepší studentský film: Adam Martinec za film Anatomie českého odpoledne

Lékaři a lékařky v gala

Slavnostní večer vzhledem k platným bezpečnostním opatřením proběhl bez přítomnosti diváků přímo v sále. Osobně se dostavili pouze nominovaní v jednotlivých kategoriích, případně jejich zástupci. Vítěze pak vyhlašovali herci, kteří někdy v minulosti na plátně či obrazovce ztvárnili lékaře, a spolu s nimi i skuteční zdravotníci, kteří naopak někdy měli co do činění s filmem. Dále byl přítomen herec a komik Václav Kopta, jenž České lvy moderoval i loni, a pak také kapela Hm..., jež se starala o hudební doprovod ceremoniálu.

28. ročník Českých lvů ale přinesl i příjemnější novinky než prázdné Rudolfinum. Více prostoru například dostala televizní tvorba, pro kterou se letos otevřela možnost umístit se ve více kategoriích. ČFTA zároveň úplně poprvé vyhlásila také kategorie Nejlepší animovaný a Nejlepší krátký film roku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články