Nirvana – G.cz
Vyhledávání

Nirvana

Nirvana byla americká grungeová kapela, jedna z nejvlivnějších hudebních skupin 90. let 20. století. Frontmanem byl kytarista a zpěvák Kurt Cobain

Kapela vznikla v roce 1987 v USA, zakládajícími členy byl Kurt Cobain a Krist Novoselic, hrající na basovou kytaru. V roce 1989 vydala kapela první album Bleach, ale zlom nastal v roce 1991, kdy vyšel její singl Smells Like Teen Spirit k albu Nevermind. Píseň se dostala na čela mnoha žebříčků a otevřela Nirvaně cestu ke světové slávě. Třetí a zároveň poslední studiové album In Utero nahrála skupina v roce 1993. O rok později spáchal Kurt Cobain sebevraždu a kapela se rozpadla.

Začátky

První singl nahrála Nirvana v roce 1988 a po vydání se Cobain definitivně rozhodl pro dráhu hudebníka a podepsal smlouvu na album. Na nahrání potřebovala kapela přes 600 dolarů a musela si peníze vypůjčit. Album Bleach bylo vydáno v červnu 1989 a brzy se jej prodalo přes 35 000 kusů. Díky jeho pozdější reedici za něj získala malá nahrávací společnost Sub Pop svou jedinou platinovou desku.

Album Nevermind

Nirvana přešla k mnohem většímu vydavatelství Geffen, u kterého zůstala až do svého rozpadu. Album se začalo nahrávat v Los Angeles v prvním pololetí 1991. V té době rovněž poznal Cobain svou pozdější manželku Courtney Love. V září vyšel Nirvaně nový singl Smells Like Teen Spirit. Díky hudební televizi MTV se začal rychle prodávat a to samé platilo o novém albu.

Na přelomu let 1991 a 1992 se skupina vydala na turné s Red Hot Chili Peppers a Pearl Jam. V rámci turné se dostala Nirvana také na Havaj, kde se Cobain oženil a v srpnu 1992 se mu narodila dcera Frances. V témže roce Nirvana vystoupila na udílení cen MTV, kde byla rovněž nominována na čtyři ocenění. Odnesla si dvě, obě za píseň Smells Like Teen Spirit.

Album In Utero a sebevražda Curta Cobaina

Třetí a poslední studiové album se mělo původně jmenovat I Hate Myself and Want to Die. Kapele stačily k nahrání pouhé dva týdny, ale i když se vyšplhalo na přední příčky hitparád, úspěchu předchozího alba nedosáhlo. 

Poslední vystoupení Nirvany se konalo v březnu 1994 v Mnichově. Kurt Cobain, v té době již silně závislý na heroinu, během něj ztratil hlas a byl nucen opustit pódium. V březnu téhož roku se v Římě pokusil o sebevraždu předávkováním Rohypnolu. Tato událost znemožnila Nirvaně pokračovat v turné, během něhož měla mj. zavítat i do Prahy. 

Kurt Cobain se zapsal na léčbu ze závislosti v Los Angeles, ale po dvou dnech utekl do Seattlu. Důsledně se vyhýbal lidem včetně spoluhráčů z kapely. Dne 8. dubna 1994 byl nalezen ve svém domě s prostřelenou hlavou. Příčina smrti byla klasifikována jako sebevražda. Tato událost znamenala faktický rozpad kapely. 

Hudební styl a vliv

Sám Kurt Cobain usiloval o promíchání popové a tvrdší hudby. Jeho rytmický styl kytary byl založen na power akordech. Hudební skupina neměla žádné formální vzdělání. Bubeník Chad Channing vzpomínal, že Cobain se před zpíváním rozcvičoval tak, že "ječel a vřískal". Sama Nirvana byla ovlivněna jinými kapelami. Kurt Cobain prohlásil, že nebýt skupiny Pixies, Nirvana by pravděpodobně nikdy nevznikla.

Poznávacím znamením Nirvany se také stalo ničení vybavení po skončení koncertu. Krist Novoselic tvrdil, že to bylo proto, aby se kapela dostala dříve z pódia a nemusela přidávat písničky. Dle Cobaina to vzniklo na začátku jejich kariéry jako projev frustrace nad chybami bývalého bubeníka Chada Channinga. 

Písně skládal Kurt Cobain, ale vždy zdůrazňoval, že je nerad považován za skladatele písní pro Nirvanu, jelikož členové kapely měli velké slovo v rozhodování. Cobain rovněž dodělával konečnou podobu textů až těsně před nahráváním. Texty pro nejslavnější album Nevermind vznikly z různých úryvků poezie, kterou Cobain nashromáždil za dva roky.

Nirvana měla podle mnohých zásadní vliv na hudební průmyslu 90. let minulého tisíciletí, podle některých dokonce změnila ráz hudby v této dekádě. Album Nevermind bylo nejednou prohlášeno za nejzásadnější album devadesátých let. 

Členové skupiny

  • Kurt Cobain - kytara, zpěv
  • Krist Novoselic - basová kytara
  • Dave Grohl - bicí
  • Pat Smear - kytara

Diskografie

  • 1989: Bleach
  • 1991: Nevermind
  • 1993: In Utero

Vybrané singly na Youtube